Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mevduat Faizleri Tırmanışta: 7 Haftanın Zirvesi Görüldü!

TCMB’nin faiz kararını açıkladığı haftanın son işlem gününde, mevduat faizleri yeniden artışa geçti. Yükseliş 21 yılın zirvesine yaklaştı.
Mevduat Faizleri Tırmanışta: 7 Haftanın Zirvesi Görüldü!
HABER GİRİŞ

Ekonomi politikalarında yapılan değişiklik ile faiz oranlarının artırılması, mevduat faizlerinde tarihi yükselişleri beraberinde getirdi. Son verilere göre ortalama TL mevduat faizleri geçen hafta 1,1 puanlık artışla yüzde 52 seviyesini aştı.

Artış son yedi haftanın en yüksek seviyesini temsil ediyor. Türk lirası mevduat faizlerinde 22 Aralık 2023 haftasında yüzde 52,60 ile 21 yılın en yüksek seviyesine ulaşılmıştı. Bu zirveyi takip eden beş hafta içerisinde ise mevduat faizlerinde aşağı yönlü bir eğilim gözlemlenmişti. Bu düşüş ile ortalama oran 49’a kadar yaklaşmıştı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Haziran 2023’ten bu yana başlattığı sıkı faiz politikası, vatandaşları TL mevduatlara yöneltti. Mevduat faizinde ortalama oran yüzde 52 olarak uygulanıyor ve bu daha çok yüksek hacimli döviz dönüşümlü kur korumalı mevduattan standart TL mevduata geçişleri kapsıyor.

Diğer yandan ihtiyaç kredisi faizlerinde ise gözle görülür bir düşüş söz konusu. Geçen hafta ortalama 60,56 ile kredi faizleri 12 haftanın en zayıf seviyesine geriledi. Veriler döviz mevduatlarında düşüşün sürdüğünü gösteriyor.

Bankacılık sektörünün toplam mevduatı 209 milyar 266 milyon 706 bin lira artışla 15 trilyon 487 milyar 63 milyon 696 bin liraya yükselirken, aynı dönemde bankalardaki TL cinsi mevduat yüzde 2,43 yükselişle 8 trilyon 846 milyar 704 milyon 980 bin liraya ulaştı.

GCM Yatırım Banner

Yabancı para (YP) cinsinden mevduat ise yüzde 0,03 artışla 6 trilyon 17 milyar 998 milyon 482 bin lira oldu. Verilerdeki değişim TCMB’nin faiz artırım politikasını takiben kendisini gösteriyor.

Merkez Bankası dün gerçekleştirdiği toplantıda faiz oranlarını sabit bıraktı. Karar metninde ise enflasyondaki bozulmalara ek tedbirler alınabileceği mesajları dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.