Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

MESS Dördüncü Ücret Artışı Teklifini Metal Sendikalarına İletti

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS), Grup Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri kapsamında dördüncü ücret artışı teklifini iletti.
MESS Dördüncü Ücret Artışı Teklifini Metal Sendikalarına İletti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS), yaklaşık 160 bin çalışanı kapsayan Grup Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde, dördüncü teklifini çalışanları temsil eden Türk Metal, Birleşik Metal-İş ve Özçelik-İş Sendikaları’na iletti.

MESS, 1 Eylül 2023 tarihinden itibaren geçerli olan ilk 6 ay için yüzde 73 oranında artış teklif etti. Teklif, ikinci 6 aylık dönemde beklenen enflasyon baz alındığında, yıllık yaklaşık yüzde 125 artışa karşılık geliyor.

Teklif kabul edilirse, MESS işçisinin sosyal haklarla birlikte aylık ortalama brüt kazancı 1 Mart 2024’den itibaren 50 bin TL seviyesinin üzerine çıkacak. MESS işçisi 4 aylık birikmiş ücret farkları ve yeni maaşıyla birlikte, Ocak ayında ortalamada yaklaşık brüt 110 bin TL’lik bir toplu bir gelir elde edecek.

MESS’ten yapılan açıklamadai”Amacımız bir an önce tüm tarafları koruyacak şekilde anlaşmaya varmak. Bu kapsamda, çalışma arkadaşlarımız için elimizi taşın altına koyduk. İşverenlerimizle birlikte büyük fedakârlık yaptık.” ifadelerine yer verildi.

İşçileri temsil eden üç işçi sendikasının da sürece aynı hassasiyet ve uzlaşmacı tavırla yaklaşmasının beklendiği paylaşıldı. Türk Metal Sendikası, MESS ile yapılan daha önceki görüşmelerde anlaşma sağlanamaması nedeniyle grev kararı aldığını duyurmuştu. Grup Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde 2 yönetmelikte anlaşma sağlanamamıştı.

GCM Yatırım Banner

İşçi Sendikası Teklifi Reddetti

TÜRK METAL sendikasından yapılan açıklamada ise yapılan teklifin reddedildiği bildirildi. Sendikadan yapılan açıklamada, ücret artış teklifinin reddedildiği belirtilerek, işveren tarafının kaldırılmasını önerdiği tamamlayıcı sağlık sigortasının kazanılmış hak olduğu, üç yıllık sözleşme yapılması önerisinin de kabul edilemeyeceği belirtildi.

Metal işkolundaki grup toplu sözleşmeleri, örgütlü işyerlerindeki diğer toplu sözleşmelere de seviye bakımından etki etmesinin yanında, Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları ve tedarikçilerinden oluşan, çoğu ihracatçı, otomotiv, demir-çelik, beyaz eşya sektörlerindeki şirketleri doğrudan etkiliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.