Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türk Metal Sendikası Greve Çıkıyor

Türk Metal Sendikası, MESS ile yapılan Grup Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamamasının ardından greve çıkacağını duyurdu. Detaylar haberde...
Türk Metal Sendikası Greve Çıkıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türk Metal Sendikası ve Metal Sanayicileri İşverenleri Sendikası (MESS) arasında 2023’ün Eylül ayında başlayan Grup Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde 2 yönetmelikte anlaşma sağlanamamıştı. Türk Metal Sendikası’nın grev kararı aldığını duyurdu.

Türk Metal Sendikası tarafından yapılan açıklamada, MESS ile başlayan görüşmelerde anlaşma sağlanamaması üzerine resmi arabulucu sürecinin başladığı hatırlatıldı. Arabulucu raporunun dün sendikaya ulaştığı belirtildi.

Rapor sonrasında sendika tarafından yapılan açıklamada ülkenin bir ekonomik darboğazdan geçtiği, artan enflasyon karşısında hayatın her geçen gün pahalandığı belirtildi.

Türk Metal’in böyle bir dönemde metal işçilerine reva görülen bu teklifi ve çalışma barışını zedeleyen bu yaklaşımı kabul etmediği kaydedildi.

Sendika, üyelerin sendikaya emanet ettiği alın terlerini korumak, çalışma yaşamında hak ve adaletten taviz vermemek için 9 Ocak 2024 günü grev kararı alındığını duyurdu.

GCM Yatırım Banner

Türk Metal Sendikası, 11 Ocak Perşembe günü MESS sözleşmesi kapsamına giren bütün işyerlerinde, tüm vardiya giriş çıkışlarında protesto eylemleri ve basın açıklaması yapılacağını bildirdi.

Söz konusu açıklamada Türk Metal Sendikası’nın artık sözün bittiği yerde olduğu, bıçağın kemiğe dayandığı nokta olduğu belirtildi.

Ne Olmuştu?

Türk Metal Sendikası ve MESS arasında 150 bin işçiyi ilgilendiren Grup Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri 26 Eylül 2023 günü başlamıştı.

Türk Metal 22 Kasım 2023 günü yapılan oturumda masadan kalkmıştı. Taraflar arasında uyuşmazlık tutanağı tutulmuştu.

Toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde yapılan 5 oturumda toplam 54 madde ve sözleşmenin eki niteliğindeki bir yönetmelik kabul edilmişti.

Toplam 83 maddede ve sözleşmenin eki niteliğindeki 2 yönetmelikte ise anlaşma sağlanamamıştı. Ücret artışına ilişkin maddeler ve sosyal haklara bağlı olan parasal maddeler arasında anlaşma sağlanamamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.