Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkez Bankası KKM’ye Ödenen Faizi Düşürmek için Karar Aldı

TCMB, döviz artışıyla birlikte aradaki farkı karşılamak için KKM hesaplarına yapılan faiz ödemelerini düşürmek için devreye girdi.
Merkez Bankası KKM’ye Ödenen Faizi Düşürmek için Karar Aldı
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), kur korumalı mevduat (KKM) hesaplarında yeni yıldaki yükseliş atağı hızının sürmesi için tedbir almaya devam ediyor. Alınan son hamlede Merkez Bankası, bankaların döviz dönüşümlü KKM hesaplarındaki prim uygulamasına son verilmesi kararını aldı.

Bloomberg HT haberine göre TCMB, bankaların müşterilerinden KKM hesapları için aldığı primin faize eklenmesini istedi.

Böylece bankaların KKM primlerini faize eklenmesiyle, Merkez Bankası’nın ödeyeceği potansiyel kur farkında düşüş yaşanacak.

Bankaların, KKM hesaplarını tercih eden müşterilerine faizin yanı sıra prim sunması, tabela faizini aşağıda tutarken, seçim öncesi olası kur artışında Merkez Bankası’nın karşılayacağı farkta da artış yaşanıyordu.

Aldığı kararı bankalara gönderdiği yazıyla duyuran Merkez Bankası, kur atağında ödeyeceği faizi düşürme yoluna gitti.


Geçen yılı çarpıcı düşüşle kapatan KMM hesapları için devreye giren Merkez Bankası, yatırımcıları döviz yerine TL mevduatlara yönlendirmek için Ocak ayının başında uzun vadeli TL mevduat hesapları için teşvik kararı aldığını duyurmuştu.

GCM Yatırım Banner

Bir hafta sonra ise aldığı bir başka kararda, yurt dışı kaynaklı dövizini TL’ye çeviren firmalara KKM hesapları üzerinden destek vereceğini açıklamıştı. Aynı gün KKM işlemlerindeki faiz üst sınırının kaldırıldığı kararını da paylaşmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.