Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkez Bankası TL Mevduatı için Teşvik Kararı Aldı

Merkez Bankası’nın uzun vadeli TL mevduat hesapları için teşvikte bulunacağına ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Kararın detayları haberde;
Merkez Bankası TL Mevduatı için Teşvik Kararı Aldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yüksek kur ortamını dizginlemek için vatandaşları TL mevduatlara yönlendirmeye devam ediyor. TCMB’nin liralaşma stratejisi kapsamında birikimler döviz hesapları yerine TL mevduatlarına yönlendiriliyor. Ancak vatandaşların birikimlerini TL mevduatlarında kısa süreli tutmaları üzerine Merkez Bankası’ndan yeni bir hamle geldi.

Son alınan kararda, Türk lirası mevduatın vadesinin uzamasını teşvik için üç aydan uzun vadeli TL mevduat için zorunlu karşılık oranları yüzde sıfır olarak belirlendi. İlgili karar, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bu kapsamda hazırlanan yeni tebliğdeki karşılık oranları şu şekilde güncellendi:

Resmi Gazete TL Mevduat
Kaynak: TCMB

Merkez Bankası, yayımlanan tebliğe ilişkin yaptığı açıklamada, TL’nin ağırlığının kalıcı olarak artırılmasının hedeflendiğini belirtti. Bu amaçla da benzeri politikaların devamının geleceği mesajı verildi. Merkez Bankası’ndan yapılan açıklama şöyle:

“Bu kapsamda Türk lirası mevduatın vadesinin uzamasını teşvik etmek amacıyla 3 aydan uzun vadeli Türk lirası mevduat için zorunlu karşılık oranlarının yüzde sıfır olarak belirlenmesine karar verilmiştir. Ayrıca, yurt dışından doğrudan temin edilen 6 aydan uzun vadeli yabancı para yükümlülüklerdeki artış için 2023 sonuna kadar zorunlu karşılık oranlarının yüzde sıfır olarak uygulanmasına karar verilmiştir. Bahse konu değişiklikler, tesisi 3 Şubat 2023’te başlayacak olan 20 Ocak 2023 hesaplama tarihinden itibaren geçerli olacaktır.”

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.