Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkez Bankası’ndan KKM Faizleri için Kritik Karar

TCMB tarafından alınan karar kapsamında, TCMB'nin karşı taraf olduğu kur korumalı mevduat işlemlerindeki üst faiz sınırı kaldırılıyor.
Merkez Bankası’ndan KKM Faizleri için Kritik Karar
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), kur korumalı mevduat (KKM) için yeni bir karar aldı. Kaynakların aktardığı bilgiye göre TCMB, bankalara bir yazı gönderdi.

Bu yazıda, bankalarca açılan vadeli Türk Lirası mevduat hesaplarına uygulanacak azami faiz oranının, TCMB tarafından belirlenen bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının altında olmaması şartıyla bankalar tarafından belirlenebileceği söylendi.

Böylelikle TCMB’nin karşı taraf olduğu KKM’de üst faiz sınırı kaldırılmış oldu.

KKM’de Vergi İstisnasında Süre Değişti

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre, şirketlerin 31 Aralık 2022 itibarıyla bilançolarında yer alan yabancı paralarını yıl sonuna kadar KKM kapsamında değerlendirmeleri durumunda elde ettikleri kar, faiz ve diğer kazançlar vergiden muaf tutulacak.

Açıklamada, “5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu’nun geçici 14. maddesinin dördüncü fıkrasında yer alan istisnanın, kurumların 31.12.2023 tarihli bilançolarında yer alan yabancı paralar itibarıyla da uygulanmasına, 5520 sayılı kanunun mezkur maddesi gereğince karar verilmiştir.” ifadesi kullanıldı.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.