Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkez Bankası’ndan Yeni TL Hamlesi: Firmalara Destek Verilecek

Seçime sayılı günler kala kur ataklarının önüne geçmek için TCMB’den yeni bir hamle geldi. Yurt dışı kaynaklı dövizini TL’ye çeviren firmalara destek verilecek.
Merkez Bankası’ndan Yeni TL Hamlesi: Firmalara Destek Verilecek
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), seçim sürecinde yüksek kur ataklarının yaşanmasının önüne geçmek için çalışmaları hızlandırdı. Vatandaşları TL mevduatlara yönlendirmek amacıyla önceki hafta ilan ettiği, uzun vadeli TL mevduat hesapları için teşvik kararının ardından bu kez şirketlere yönelik adım attı.

Merkez Bankası’nın 2023 Yılı Para Politikası ve Liralaşma Stratejisi kapsamında yurt dışı kaynaklı dövizlerini Türk Lirası’na çeviren firmalara TL dönüşüm desteği vereceği duyuldu.

Söz konusu karara ilişkin “TCMB’nin Firmaların Yurt Dışı Kaynaklı Dövizlerinin Türk Lirasına Dönüşümünün Desteklenmesi Hakkında Tebliğ” Resmi Gazete‘nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Karara göre yurt dışı kaynaklı dövizlerini TL’ye çeviren firmalara, çevrilen tutarın yüzde 2’si oranında döviz dönüşüm desteği verilecek.

Uygulama kapsamında firmalar, yurt dışı kaynaklı dövizlerini TCMB’ye satacak. TCMB’ye satılan döviz miktarı en az yüzde 40 oranında olacak.

GCM Yatırım Banner

Firmalara, getirdikleri dövizi TL’ye dönüştürdükten sonra geriye kalan kısmını kur korumalı dönüşüm hesabında değerlendirme hakkı tanınacak.

Firmaların verdiği taahhüt karşılığında Merkez Bankası, TL’ye çevrilen tutarın yüzde 2’si oranında döviz dönüşüm desteği verecek.

Denetimi Bankalar Yapacak

Söz konusu uygulamada, Merkez Bankası’na yapılacak döviz satışlarında denetimi bankaların yapacağı açıklandı. Merkez Bankası’nda yapılan açıklama şöyle:

“TCMB’ye satışı yapılacak dövizlerin ve Türk lirası vadeli mevduat ve katılma hesaplarına dönüştürülecek dövizlerin yurt dışı kaynaklı olduğunun tespiti bankalarca yapılacaktır.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.