Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mahfi Eğilmez Hesapladı: Asgari Ücret Zammının Enflasyona Etkisi!

Asgari ücret zammının açıklanmasının ardından, bu artışın enflasyonu nasıl etkileyeceği merak ediliyor. Ekonomist Mahfi Eğilmez bu konuya değindi.
Mahfi Eğilmez Hesapladı: Asgari Ücret Zammının Enflasyona Etkisi!
HABER GİRİŞ

Bu hafta milyonlarca çalışanın beklediği 2024 yılı asgari ücreti belli oldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, gelecek yıl uygulanacak asgari ücretin net 17 bin 2 TL olduğunu açıkladı. Asgari ücrette yüzde 49’luk artış yapıldı ve bu durum sonrası enflasyonda nasıl bir etki görüleceği merak konusu oldu.

Ekonomist Mahfi Eğilmez yazısında bu konuyu ele aldı. TCMB raporlarındaki bilgilere atıfta bulunan Eğilmez, enflasyonla gerçekten mücadele edilmesi isteniyorsa kamu kesimi israfına son verilmesi gerektiğini belirtti.

Enflasyonun düşürülemediği bir ortamda özellikle gelirini buna göre ayarlama olanağı olmayan ücretli kesimin satın alma gücünde ortaya çıkacak düşüşlerin ücret artırımlarıyla ayarlanması gerektiğini belirten Eğilmez, bunun yalnızca ücretlinin desteklenmesi açısından değil aynı zamanda ekonominin canlılığını kaybetmemesi açısından da gerekli olduğunu ifade etti.

TCMB’nin 2023 III sayılı Enflasyon Raporundaki hesaplamaya dikkatç eken Eğilmez, yılın ikinci yarısında asgari ücretteki her yüzde 1’lik zammın TÜFE üzerinde binde 7 oranında etki yaptığını belirtti.

Eğilmez yazının devamında, “Bu oranın bu son artış için de geçerli olduğunu varsayarsak yüzde 49’luk asgari ücret artışının enflasyon üzerinde kısa dönemde yaklaşık yüzde 3,5’lik bir artışa neden olacağı görülüyor. Yine aynı raporda uzun dönem etkisi için öngörülen binde 12’lik oranı esas alırsak uzun dönemde enflasyon oranındaki artışın yüzde 6’ya yaklaşacağı tahmininde bulunabiliriz.” değerlendirmesinde bulundu.

GCM Yatırım Banner

Hükümetin uyguladığı maliye politikasının büyümeyi kollayıcı bir politika görünümünde olduğuna dikkat çeken Eğilmez, bunu asgari ücretin artırılmasına ek olarak TBMM’de kabul edilen bütçenin ayrıntılarında görülebileceğini vurguladı.

Merkez Bankası’nın uyguladığı para politikasının yetersiz olmasına rağmen enflasyonu düşürmeyi hedefleyen bir politika görünümünde olduğunu belirten ekonomist, hükümetin bu karmaşık maliye ve para politikası karmasına ek olarak faizleri enflasyonun altında tutarak ve kiralara, enflasyonun çok altında bir artış tavanı getirerek heterodoks uygulamalarla enflasyonu denetlemeye çalıştığını aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın