Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Milyonların Bekleyişi Sona Erdi: 2024 Yılı Asgari Ücret Açıklandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti üzerine asgari ücret ile ilgili taraflar Beştepe’ye davet edilmişti. Görüşmeler sona erdi. Işıkhan’dan açıklama geldi.
Milyonların Bekleyişi Sona Erdi: 2024 Yılı Asgari Ücret Açıklandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye’de milyonlarca kişiyi ilgilendiren asgari ücret için görüşme trafiği yakından takip edildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, asgari ücret zammının görüşülmesi için işçi, işveren ve hükümet temsilcilerini Beştepe’ye davet etmişti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ile bir araya geldi. Bakan Işıkhan’ın 19.30’da asgari ücretle ilgili açıklama yapacağı belirtilmişti.

Atalay, gün içinde Külliye’ye gideceklerini,  bugüne kadar rakamla ilgili bir şey konuşmadıklarını aktarmıştı.

Asgari ücret Temmuz ayında yapılan zam ile net 11 bin 402 TL olarak uygulanıyordu. Gelecek yıl asgari ücrete tek seferlik zam yapılacağı açıklanmıştı.

Yeni Rakam Açıklandı

Bakan Işıkhan, 1 Ocak 2024’ten itibaren geçerli olmak üzere asgari ücretin 11 bin 402 TL’den 17 bin 2 TL’ye yükseltildiğini açıkladı. Yeni rakam için 700 TL asgari ücret desteği sağlanacağını bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Toplantıya dahil olan tüm paydaşlara teşekkürlerini sundu ve sorunların çözümü için yapıcı yaklaşım gösterilmesini olumlu bulduğunu ifade etti. Belirlenen yeni miktarın tüm vatandaşları memnun edeceğine inandığını, asgari ücrette Temmuz ayına göre yüzde 49 artış yaptıklarını duyurdu.

Asgari ücreti reel olarak 3,5 kat artırdıklarını, devletin tüm kurum ve kuruluşlarıyla işçi, işveren ve tüm vatandaşların yanında yer almaya devam edeceğini paylaştı. Sosyal devlet sorumluluğunu ve çalışma hayatının tüm ihtiyaçlarını tüm paydaşlarla istişare ve ortak akıl içerisinde karşılamayı sürdüreceklerini dile getirdi.

“Talebimiz 18 Bin Liraydı”

Ergün Atalay, taleplerinin 18 bin lira olduğunu açıkladı ve “Yılda 2 kez artış bekliyorduk. Fiyat artışları ortada pazarda, markette.” ifadelerini kullandı. Rakam beklentilerini sunduklarını hatırlattı ve Bakan Işıkhan ile işveren temsilcilerine teşekkürlerini sundu.

Yeni Asgari Ücret Ne Zaman Verilecek?

2024 Ocak ayı maaşı Şubat başında verileceği için zamlı maaşlar Şubat’tan itibaren verilmeye başlanacak. Ancak çalışacağı maaşı önden alanlar Ocak ayı başında zamlı maaşlarını alabilecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın