Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Macron Duyurdu: Rus Gübresi Avrupa Üzerinden Afrika’ya Taşınacak

Macron'un açıklaması ile Rusya'nın tahıl anlaşması kapsamında talep ettiği isteklerin G20 Zirvesi'nde çözüm bulduğu görüldü. Detaylar haberde;
Macron Duyurdu: Rus Gübresi Avrupa Üzerinden Afrika’ya Taşınacak
HABER GİRİŞ

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, G20 Zirvesi’nde düzenlediği bir basın toplantısında Rus gübrelerinin Afrika’ya teslimatını sağlayacak bir koridorun önümüzdeki haftalarda faaliyete geçeceğini açıkladı. Macron’un açıklaması, Rus tarafının gelişmeler olduğunu bildirmesinin ardından geldi.

19 Kasım’da bitecek olan tahıl anlaşmasının yenilenebileceğini belirten Rusya, bugün endişelerinin giderildiğini bildirmişti. Macron ise yaptığı açıklamada Afrika’ya Rus gıda tedarikinin sağlanması için Avrupa üzerinden yeni bir koridor oluşturulduğunu duyurdu. İlk teslimatın ise haftaya başlayacağını ekledi.

Tass’ın haberine göre bahsi geçen koridor, Dünya Gıda Programı’nın desteğiyle oluşturuldu. Macron, bu projeye Fransa’nın da destek verdiğini açıkça vurguladı.

2023 Yılında Küresel Hasat Tehlikede

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov bugün yaptığı bir açıklamada, Rus gübre kıtlığı ve ülkenin iş adamlarına getirilen kısıtlamaların 2023’teki küresel hasadı tehlikeye sokabileceğini söyledi.

Siluanov, “Dünkü zirvede özellikle tarımla uğraşan ülkelerin gübreye erişiminin sağlanmasının gerekliliği konusunda çok şey söylendi. Oysa gübrenin büyük bir kısmı Rusya Federasyonu tarafından ihraç ediliyor.” diyerek bir nevi uyarıda bulundu.

GCM Yatırım Banner

Batılı Ülkeler Artık Farkındalık Kazandı

Gübre sıkıntısında farkındalığın olması gerektiğini belirten Siluanov, gelecek yılki hasatla birlikte durumun ciddiyetinin artacağını aktardı. Tehlikeli olan bu durumda bile Rus iş adamlarına yönelik mevcut yaptırımları ve kısıtlamaları kaldırmak için acele edilmediğine işaret etti.

Batılı ülkelerin farkındalık kazandığına değinen Siluanov, Batı’nın Rusya’ya zarar vermek için uyguladığı ambargoların ülkeye zarar vermediğini bildirdi.

Moskova’nın tamamen kendi ihtiyaçlarını karşıladığına da değinen bakan, Rusya’ya uygulanan ambargoların kaldırılmasının çok önemli olduğuna dikkat çekti. Yaptırımların kaldırılmaması durumunda küresel ekonominin resesyona girebileceğini savundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.