Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya Tahıl Anlaşmasının Yenilenmesine Sıcak Bakıyor

Rus tarafı, 19 Kasım'da sona erecek olan anlaşmanın endişeleri giderildiği takdirde yenilenebileceğini açıkladı. Olumlu ilerlemelerin de olduğuna değindi.
Rusya Tahıl Anlaşmasının Yenilenmesine Sıcak Bakıyor
HABER GİRİŞ

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, bu hafta Bali’de düzenlenen G20 zirvesindeki Rusya’nın gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Siluanov, ihtiyaç sahibi ülkelere daha fazla tahılın gönderilmesi durumunda Karadeniz’deki tahıl anlaşmasının uzatılabileceğini kaydetti.

Rusya, Ukrayna, Birleşmiş Milletler (BM) ve Türkiye arasında imzalanan Karadeniz üzerinden ihracatına izin veren tahıl anlaşması herhangi bir itiraz olmadığı durumda 19 Kasım’da yürürlükten kaldırılacak.

Rusya, Batı ambargolarına rağmen söz konusu anlaşmanın kendi tahıl ve gübresini ihraç edebilmesini sağlayacak hükümlere bağlı olduğunu savunuyor.

Tahıl Bundan Sonra İhtiyacı Olan Ülkelere Gönderilecek

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’un zirvedeki konuşmasını aktardığını belirten Siluanov, Rusya’nın tahıl anlaşmasının devam etmesini istediğini paylaştı. Ancak anlaşma kapsamında tahılın Batılı ülkelerden daha çok ihtiyacı olan ülkelere yönelmesini istediklerini vurguladı.

Anlaşmanın yenilenmesi durumunda tahıla gerçekten ihtiyaç duyan ülkelere yönlendirilmesini ve anlaşma ile tahıl tedarik noktalarının kontrollerinin sağlanarak devam edebileceğini aktardı.

GCM Yatırım Banner

Uzmanlar Konu Hakkında Çalışıyor

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov da konu hakkında açıklamalarda bulundu. Peskov, Rusya’nın tahıl anlaşmasıyla ilgili yaşadığı endişelerin belli bir kısmında olumlu ilerlemenin katedildiğine dikkat çekti.

Bahsi geçen ilerlemenin, tahıl anlaşması kapsamında Rus ürünlerinin de dış pazardaki arzına ilişkin kısıtlamalarının kaldırılmasına yönelik olduğu paylaşıldı.

Peskov, uzmanların yoğun bir şekilde çalıştığını ve BM ile kurulan temasların yapıcı olduğunun altını çizdi. Konu hakkında net bir sonuç görmek için gelecek günlerin beklenmesi gerektiğini ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın