Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kurumlar Çin Ekonomisinin Yüzde 5,1 Büyümesini Bekliyor

Sıfır Covid vaka politikasıyla sarsılan ve hala beklenen toparlanmayı gösteremeyen Çin ekonomisi için tahminler gelmeye devam ediyor.
Kurumlar Çin Ekonomisinin Yüzde 5,1 Büyümesini Bekliyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Amerika’dan sonra dünyanın en büyük ikinci ekonomisine sahip olan Çin, Covid sonrası başlattığı karantina tedbirlerinin etkilerini hala hissediyor. Kısıtlamalar bu yılın başlarında kaldırılsa da ekonomide istenen toparlanma henüz yakalanmadı.

Bu durum petrol ve metal grubu emtialar üzerinde baskı yaratırken, birçok analist de olumsuz yönde beklentisini sık sık paylaşıyor.

Örneğin uluslararası yatırım bankası JPMorgan, Çin için gayri safi yurt içi hasıla beklentisini en son yüzde 5,5’ten yüzde 5’e indirdi.

Çin ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde yüzde 6,3 büyüme ile piyasanın yüzde 7,3 olan beklentisinin altında kaldı.

CNBC tarafından ele alınan 6 kurumun ortalama tahmini ise Çin ekonomisinin bu yıl yüzde 5,1 oranında büyüyeceğini gösteriyor.

GCM Yatırım Banner

Morgan Stanley Ocak ayından bu yana tahminini 1 kez, Citigroup 4 kez, Nomura 4 kez, UBS 3 ve Goldman Sachs 2 kez değiştirdi.

Goldman Sachs, yayımladığı son raporda “Net olarak, sürprizlerin ne tutarlı olduğunu ne de bu yıl Çin büyüme tahminimizde büyük ayarlamalar yapmamıza yetecek kadar büyük olduğunu düşünmüyoruz.” ifadesine yer verdi.

Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu (IMF) da Çin ve diğer ülkeler için düzenli ekonomik tahminler yayınladı. Dünya Bankası Haziran ayında yayımladığı raporda Çin için 2023 yılı ekonomik büyüme beklentisini yüzde 4,3’ten yüzde 5,6’ya yükseltti. IMF ise yüzde 4,4’ten yüzde 5,2’ye revize etti.

Kurumlar arasında en büyük tahmin yüzde 6,4 ile JPMorgan’a ait. Rhodium analistleri ise 2024 yılının başlarında anlamlı bir büyüme bekliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın