Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin Ekonomisi Yüzde 6,3’le Beklentilerin Altında Büyüdü

Bu sabah açıklanan verilere göre Çin ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde, piyasa tahminlerinin altında büyüme sergiledi.
Çin Ekonomisi Yüzde 6,3’le Beklentilerin Altında Büyüdü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Haftaya, Çin’in gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) verileriyle başlıyoruz. Çin Ulusal İstatistik Bürosu tarafından açıklanan verilere göre Çin ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde yüzde 6,3 büyüyerek, piyasanın yüzde 7,3 beklentisinin altında kaldı.

Bir önceki çeyreğe göre ise yüzde 0,8 büyüme ile yüzde 0,5 beklentisinin üzerinde performans sergiledi.

Açıklamada, “Sonuç olarak, piyasa talebi kademeli olarak toparlandı, üretim arzı artmaya devam etti, istihdam ve fiyat genel olarak sabit kaldı ve sakinlerin geliri istikrarlı bir şekilde arttı. Ulusal ekonomi iyi bir toparlanma ivmesi gösterdi.” ifadesine yer verildi.

Çin ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yüzde 4,5 ile beklentilerin üzerinde büyüme gerçekleştirmişti. İkinci üç aylık dönemde sabit fiyatlarla GSYİH yıllık yüzde 5,5 artışla 59.303,4 milyar yuana ulaştı.

Sanayi Üretimi Kademeli, Hizmet Sektörü Hızlı Büyüdü

Yılın ilk yarısında, tarımın katma değeri yıllık bazda yüzde 3,3 oranında arttı. Domuz eti, sığır eti, koyun eti ve kümes hayvanı üretimi yıllık yüzde 3,6 artışla 46,82 milyon ton oldu.

GCM Yatırım Banner

Sanayi kuruluşlarının toplam katma değeri, yıllık yüzde 3,8 oranında artış gösterdi. Madencilikteki büyüme yüzde 4,2, elektrik, termik enerji, gaz ve su üretimi yüzde 4,1 oldu.  Yeni enerjili otomobiller üretimi yüzde 54,5, endüstriyel kontrol bilgisayarları üretimi yüzde 35 oranında büyüdü.

Yılın ilk yarısında, hizmetlerin katma değeri yıllık yüzde 6,4 artışla hızlı bir büyüme sergiledi. Konaklama ve yemek hizmetleri yüzde 15,5, bilgi iletimi yüzde 12,9, yazılım ve bilgi teknolojileri hizmetleri yüzde 10,1, kiralama ve ticari hizmetler 7,3, finansal aracılık, toptan ve perakende hizmetler ise yüzde 6,6 arttı.

2023’ün ikinci çeyreklik döneminde tüketim mallarının toplam perakende satışı yıllık yüzde 8,2 artışla 22.758,8 milyar yuana ulaştı. Sabit varlıklara yapılan yatırım yıllık yüzde 3,8 artışla 24.311,3 milyar yuan olurken, mal ithalat ve ihracatındaki büyüme ivmesi sürdü.

Yılın ilk yarısında tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) yıllık yüzde 0,7 oranında artarken, üretici fiyat endeksi (ÜFE) yüzde 3,1 geriledi. İşsizlik oranı yüzde 5,3 oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.