Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’in Konut Fiyatları Haziran’da Yılın En Düşüğünde Seyretti

Açıklanan yeni veriler Çin’deki konut piyasasının geride kalan ay içerisinde de düşük seviyede seyrettiğini ortaya koydu.
Çin’in Konut Fiyatları Haziran’da Yılın En Düşüğünde Seyretti
HABER GİRİŞ

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin’in yeni konut fiyatları Haziran ayında değişmedi ve bu yılki en zayıf sonuç, ekonomik toparlanma yavaşlarken politika yapıcılar üzerinde daha fazla teşvik için baskıyı artırdı.

Ulusal İstatistik Bürosu (NBS) verilerine göre ülke çapında yavaşlayan artışlarla bir ay öncesine ait yatay sonuç, Mayıs ayındaki yüzde 0,1’lik kazancın altında kaldı. Fiyatlar da bir yıl öncesine göre değişmedi ve geri çekildi.

Faaliyetlerin dörtte birini oluşturan emlak sektörü, müteahhitlerin borçlarını ödememesi ve önceden satılan konut projelerinin inşaatını askıya alması nedeniyle geçen yıl keskin bir düşüş yaşadı. Merkezi ve yerel yönetimler ve düzenleyiciler, sektörü desteklemek için geçtiğimiz yıl boyunca bir dizi politika açıkladılar.

Tedbirler, geliştiriciler için genişletilmiş mali destekten ev alıcıları için çok yönlü teşviklere kadar uzanıyor. Ancak sektördeki belirsiz ekonomik görünüm ve süregelen zayıflık, güveni ve iç talebi zedeleyerek hızlı bir canlanma umutlarını azalttı.

Ev fiyatlarındaki zayıflık ve düşen ihracat , politika yapıcıların gayrimenkulü desteklemek ve durgun talebi canlandırmak için daha fazlasını yapma baskısını artırıyor. Piyasalar, iktidardaki Komünist Parti’nin Politbüro’nun bu ayın sonlarında yapacağı toplantının ardından, yılın ikinci yarısında ekonomi politikalarının gidişatını belirleyecek daha fazla teşvik bekliyor.

GCM Yatırım Banner

Emlak veri sağlayıcısı Zhuge House Hunter’da analist Chen Xiao, “Küçük ölçekli politikalar artık azalan hissiyatı kurtaramayacağından, emlak piyasası güveni artırmak için güçlü politikalara şiddetle ihtiyaç duyuyor” açıklamasında bulundu.

Politikaların Gözden Geçirilmesi Çağrısı

Chen, ev alımını desteklemek için istihdamı ve gelirleri artırma gibi politikaların güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

NBS tarafından izlenen 70 şehirden 31’i, Mayıs ayında 46 olan yeni konut fiyatlarında aylık bazda artışlar kaydetti. Fiyatlar, Pekin ve ikinci kademe şehirler dahil olmak üzere birinci kademe şehirlerde Mayıs ayında yükseldikten sonra sabit kaldı. Üçüncü kademe şehirlerde yüzde 0,1’lik düşüş kaydedildi.

Çin Halk Bankası’nda (PBOC) üst düzey bir yetkili olan Zou Lan, emlak piyasasındaki arz ve talepteki büyük değişiklikleri göz önünde bulundurarak politikalarda “marjinal optimizasyon” için yer olduğunu söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.