Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kritik Gün Geldi! TCMB Faiz Kararını Saat Kaçta Açıklayacak?

Merkez Bankası’nın Aralık ayı faiz kararı için geri sayım başladı. Yatırımcılar kararın saat kaçta açıklanacağını ve nasıl bir değişiklik yapılacağını merakla bekliyor.
Kritik Gün Geldi! TCMB Faiz Kararını Saat Kaçta Açıklayacak?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yurt içi piyasaların pür dikkat odaklandığı faiz günü geldi çattı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bugün saat 14.00’te 2023 yılının son faiz kararını açıklayacak. Para Politikası Kurulu (PPK), Hafize Gaye Erkan başkanlığında toplanarak, herkesin merakla beklediği kararı alacak.

Merkez Bankası, 23 Kasım toplantısında politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının 500 baz puan artırırak yüzde 35’ten yüzde 40’a yükseltti. Geçen ay piyasanın neredeyse tamamı 250 baz puanlık artış bekliyordu.

Karar metninde parasal sıkılaştırma adımlarının kısa zamanda tamamlanacağı ve atılan adımların olumlu etkisinin alınmaya başlandığı belirtilmişti.

Piyasalar 21 Aralık Toplantısından Ne Bekliyor?

Piyasalar takvimin son toplantısından genel olarak 250 baz puanlık artış bekliyor. Ekonomistlerin büyük kısmı politika faizinin yüzde 40’tan yüzde 42,5’e çıkarılmasını öngörüyor. Daha azınlıkta olan birkaç ekonomist 500 baz puanlık artışı veya pas geçilmesini de değerlendiriyor.

Bloomberg HT

Bloomberg HT’nin anketine katılan 24 kurum, faizin 250 baz puan artışla yüzde 42,5’e çıkarılmasını bekliyor. En yüksek beklenti yüzde 45, en düşük tahmin ise yüzde 42,5 oldu. Ekonomistlerin 2024 yılı zirve tahmini yüzde 45, en düşük tahmin ise yüzde 30 oldu.

GCM Yatırım Banner

AA Finans

Anadolu Ajans (AA) Finans anketine katılan ekonomistlerin medyan beklentisi de politika faizinin 250 baz puan artırılması yönünde. Beklentiler yüzde 42,50 – 45,00 arasında değişti.

Reuters Analistleri

Londra merkezli haber ajansı Reuters’ın anketine göre 12 ekonomistin medyan beklentisi yüzde 40 olan politika faizinin 250 baz puan artırılması yönünde. Merkez Bankası, Başkan Erkan’ın göreve gelmesinden bu yana toplamda 3150 baz puanlık artış yaptı. Ekonomistler sıkılaştırma adımlarının devam etmesini bekliyor.

Morgan Stanley

Beklentisini paylaşan bir başka kurum ise Morgan Stanley oldu. Morgan Stanley ekonomistleri de faizin yüzde 42,5’e yükseltileceğini düşünüyor. Ocak ayında ise bir 250 baz puanlık daha artış öngörülüyor.

Societe Generale

Societe Generale Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu, Afrika Stratejisti Marek Drimal,  gerekli sıkılaştırma düzeyine büyük ölçüde ulaşıldığını söyledi. Bu nedenle sıkılaşma hızında bir yavaşlama olacağını ve bugünkü toplantıda 250 baz puanlık artış yapılacağını düşündüğünü aktardı.

In Touch Capital Markets Kıdemli FX Analisti Piotr Matys, karar metninde oranların yeterince yüksek olduğunun vurgulanmasını bekliyor.

TCMB Başkanı Erkan, geçen hafta sonu yaptığı bir açıklamada parasal sıkılaşmanın sonuna geldiklerini beirterek, “Bu sıkılığın bir lokma, bir müddet korunması lazım. O geçiş döneminde de işte bütün paydaşların, toplumun, milletin maliyetini en aza düşürecek şekilde, ihracatçıya ve yatırımcıya destek gerekiyor.” dedi.

Karar öncesi piyasalardaki anlık duruma bakacak olursak, saat 08.00 itibarıyla Dolar/TL 29,13, Euro/TL 31,99, Sterlin 36,90, gram altın 1907 lirada seyrediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.