Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’nin Aralık Ayı Faiz Kararı Ne Olacak? Anket Geldi

Gözler 21 Aralık’ta açıklanacak TCMB faiz kararında. TCMB’nin kritik toplantıda nasıl bir adım atılacağına yönelik beklentiler açıklanmaya devam ediyor. İşte detaylar;
TCMB’nin Aralık Ayı Faiz Kararı Ne Olacak? Anket Geldi
HABER GİRİŞ

Yurt içi piyasalar 21 Aralık’ta açıklanacak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararını bekliyor. Ekonomistler ve kurumlar, TCMB’nin nasıl bir adım atacağını ve TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın para politikasına yönelik nasıl bir adım atacağını değerlendirdi.

Bloomberg HT’nin anketine katılan 24 kurum, Aralık’ta TCMB’nin faiz oranını 250 baz puan artırarak yüzde 42,5 seviyesine çıkaracağını düşünüyor. Faiz için en yüksek beklenti yüzde 45, en düşük tahmin ise yüzde 42,5 düzeyinde geldi.

2024 için Beklentiler Ne?

2024’e girmek için sayılı günler kaldı. Bu çerçevede TCMB’nin gelecek yıl izleyeceği para politikasına yönelik öngörüler de paylaşıldı. Ekonomistlerin 2024 yılında politika faizi için zirve tahmini yüzde 45 oldu. 2024’ün sonunda ise faizin yüzde 35 seviyesinde olacağı düşünülüyor. 2024’ün sonu için faizde en yüksek tahmin yüzde 45, en düşük beklenti ise yüzde 30 düzeyinde gerçekleşti.

Enflasyonla mücadele kapsamında adımlar atan TCMB’nin ilk faiz indirimini 2024’ün üçüncü çeyreğinde yapması bekleniyor.

15 Aralık’ta AA Finans ekonomistleri de kritik karar için öngörülerini paylaşmıştı. AA Finans’tan ekonomistlerin büyük çoğunluğu Aralık’ta bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının 250 baz puan artacağını ve yüzde 42,5 düzeyine çıkacağını belirtti.

GCM Yatırım Banner

TCMB, Kasım’da politika faizini yüzde 35’ten yüzde 40’a yükseltmişti. Toplantı metninde yurt içi talebin mevcut seviyesinin, hizmet fiyatlarındaki katılığın ve jeopolitik risklerin enflasyon baskılarını canlı tuttuğu kaydedilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.