Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’nin Aralık Sinyali: Reuters Analistleri Ne Diyor?

Değişen ekonomi yönetimiyle politikalarda faiz artışı yolunu seçen Merkez Bankası'nın Aralık ayı kararına ilişkin Reuters'tan değerlendirme geldi. İşte detaylar;
TCMB’nin Aralık Sinyali: Reuters Analistleri Ne Diyor?
HABER GİRİŞ

Seçimlerin ardından değişen ekonomi yönetimi, uygulanan politikaları tamamen değiştirerek faiz artışlarına başladı. Gözler ise yüksek enflasyonla mücadele eden Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) 21 Aralık’ta yapacağı yılın son faiz kararı toplantısına çevrildi.

Londra merkezli haber ajansı Reuters anketine katılan 12 ekonomist Merkez Bankası’nın Aralık’taki faiz kararını değerlendirdi. 12 ekonomistin tamamı TCMB’nin yüzde 40 seviyesindeki politika faizinde 250 baz puan artış yapacağını öngördü.

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın liderliğinde Haziran’da 650 baz puanlık faiz artışı kararı alan Merkez Bankası, Temmuz’da 250, Ağustos’ta 750, Eylül, Ekim ve Kasım’da ise 500’er baz puanlık politika faizinde artış yapmıştı. Böylece banka altı toplantıda toplamda 3,150 baz puan faiz artırmıştı.

Aralık ayı toplantısında da faiz artışlarına devam edeceği öngörülürken, artış hızının son üç toplantıdaki 500 baz puandan gerileyeceği yönünde tahminler gelmeye başladı.

Merkez Bankası’nın Aralık’ta faiz artış hızını 250 baz puana düşürmesi bekleniyor. TCMB bir önceki metinde mesajını verdiği üzere kısa sürede sıkılaştırmayı tamamlayacak.

GCM Yatırım Banner

Para Politikası Kurulu (PPK) 23 Kasım toplantısının ardından yayımlanan karar metninde, şu ifadelere yer verilmişti;

“Parasal sıkılaştırma hızı yavaşlatılacak ve sıkılaştırma adımları kısa bir zaman diliminde tamamlanacaktır. Fiyat istikrarının kalıcı tesisi için gerekli parasal sıkılığın ise gerektiği müddetçe sürdürüleceği değerlendirilmiştir.”

Kasım’da beklentilerin üzerinde faiz artışı kararı alan TCMB, dezenflasyonun tesisi için gerekli parasal sıkılık düzeyine önemli ölçüde yaklaşıldığına vurguda bulunmuştu.

Haziran’da başlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan destekli parasal sıkılaştırma süreci, “seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma” kararları ile de destekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.