Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’nin Faiz Kararı Öncesi Yabancı Kurumlardan Değerlendirme

Merkez Bankası’nın faiz kararı öncesi yabancı kurumlar beklentilerini paylaştı. Uzmanlara göre sıkılaşmada sona gelinmiş olabilir.
TCMB’nin Faiz Kararı Öncesi Yabancı Kurumlardan Değerlendirme
HABER GİRİŞ

Yurt içi piyasalar Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) yarın açıklayacağı faiz kararına odaklanmış durumda. Piyasanın genel beklentisi 250 baz puanlık bir faiz artırımı yapılacağı yönünde. Böyle bir adım atılırsa politika faizi yüzde 42,50 seviyesine çıkarılmış olacak. Yarın alınacak faiz kararı öncesi yabancı kurumlar beklentilerini paylaştı.

Societe Generale Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu, Afrika Stratejisti Marek Drimal, TCMB’nin 500 baz puanlık son faiz artırımına atıfta bulunarak, gerekli sıkılaştırma düzeyine büyük ölçüde ulaşıldığını söyledi. Sıkılaşma hızında yavaşlama olabileceğini belirten Drimal, yarınki toplantıda 250 baz puanlık faiz artırımı beklediğini belirtti.

Drimal, TCMB’nin Ocak ayında yapacağı toplantıda 250 baz puan daha artırım yapabileceğini ve politika faizini yüzde 45’e yükselteceği tahminini paylaştı. Analist geleceğe ilişkin enflasyon beklentilerini de paylaştı.

Enflasyonun gelecek yılın Mayıs ayında yüzde 68’e kadar yükselebileceğini ancak yıl sonunda yüzde 39’a kadar gerileyeceğini belirtti. In Touch Capital Markets Kıdemli FX Analisti Piotr Matys ise TCMB’nin faiz kararını ardından oranların yeterince yüksek olduğunu vurgulamasını bekliyor.

TL’nin nominal olarak cazip göründüğünü belirten Matys, reel anlamda ise yeteri kadar olmadığını söyledi. Türkiye’de enflasyonun gelecek yılın ilk yarısında zirveye ulaştıktan sonra düşmesini beklediğini belirten analist, aynı dönemde FED’in faiz indirimlerinin gerçekleşeceğine dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Bloomberg HT tarafından yapılan yakın tarihli bir ankette de, kurumlar TCMB’nin 250 baz puan faiz artırımı yapacağını tahmin etti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.