Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kripto Piyasasında Vadeli İşlemlerdeki Tasfiyeler FED Kararı Sonrası Arttı

Bitcoin ve altcoinlerde FED’in faiz kararını açıkladığı akşam volatilite arttı. Bununla beraber tasfiyeler arttı. Detaylar şöyle...
Kripto Piyasasında Vadeli İşlemlerdeki Tasfiyeler FED Kararı Sonrası Arttı
HABER GİRİŞ

Kripto para piyasası yılın başından bu yana yükselişte olmakla beraber, daha yüksek bir oynaklığa sahne olmakta. Küresel piyasalarda yaşanan gelişmeler bu hareketliliğin daha da artmasına zemin hazırlıyor.

Dün akşam piyasalar tarafından beklenen faiz kararı Federal Rezerv tarafından açıklandı. FED tahminlerle paralel olarak faizleri 25 baz puan artırdı ve fon oranını yüzde 5 seviyesine çıkardı. Bununla paralel olarak Bitcoin ve altcoinlerde hareketlilik arttı ve vadeli işlemlerde tasfiye oranları yükseldi.

Coinglass verilerine göre kripto piyasasında son 24 saatteki tasfiye oranı 260 milyon dolara ulaştı. Bu kayıpların yüzde 75’inden fazlası uzun pozisyonlar üzerinde meydana geldi. Bu toplantı sonrasında yükselişe yönelik pozisyon açan yatırımcı sayısında artış olduğunu gösteriyor.

Kripto likidasyon oranı
Kaynak: Coinglass

FED Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları ile beraber Bitcoin, 28.000 dolar seviyesinin altına indi. Dijital varlık yazım itibarıyla 27.600 dolar seviyesinden işlem görüyor. Ethereum ise 1.750 dolar seviyesine geriledi.

Tasfiye, bir borsanın, tacirin başlangıç ​​marjının kısmen veya tamamen kaybı nedeniyle tacirin kaldıraçlı pozisyonunu zorla kapatması anlamına gelir. Bir yatırımcı kaldıraçlı bir pozisyon için marj gereksinimlerini karşılayamadığında olur.

GCM Yatırım Banner

Bitcoin ve Ethereum Başı Çekti

En fazla tasfiyeler Bitcoin ve Ethereum’da sırasıyla 132 milyon dolar ve 50 milyon dolar olarak gerçekleşti. Diğer yandan Ripple, Litecoin ve Aptos tasfiye oranlarına öncülük etti.

Bitcoin ödülleri uygulaması Lolli’nin CEO’su Alex Adelman, “Bitcoin, bankacılık krizinin ortasında ivme kazanmaya devam ediyor ve yatırımcılar BTC’yi güvenli bir değer deposu ve geleneksel finansa istikrarlı bir alternatif olarak görüyor” değerlendirmesini yaptı.

Nakit sıkıntısı çeken bankaları kurtarmak için ekonomiye 300 milyar dolarlık bir likidite sağlandığını hatırlatan Adelman, kurtarma olarak adlandırılan müdahalenin, geleneksel bankacılık sistemindeki çatlakları ortaya koyduğunu söyledi.

FxPro piyasa analisti Alex Kuptsikevich ise Bitcoin’in önümüzdeki günlerdeki fiyat hareketinin, nereye gidebileceğine dair işaretler verebileceğini belirtti.

Teknik açıdan bakıldığında 28.500 dolar üzerindeki bir kırılma ile fiyatın 30.000 dolara kadar çıkabileceğini söyledi. BTC’de 27.500 doların altındaki bir kırılmanın ise daha derin bir düzeltmenin yolunu açacağını sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.