Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kremlin: Gazprom, Avrupa’ya Mümkün Olduğunca Gaz Gönderiyor

Avrupa’da Rus gazının kesilmesine dair endişeler artarken, Kremlin’den yeni bir açıklama geldi. Ayrıntılar geliyor…
Kremlin: Gazprom, Avrupa’ya Mümkün Olduğunca Gaz Gönderiyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş, Avrupa’nın doğal gaz tedarik sürecine dair yoğun endişelerin artmasına neden oluyor. Avrupa ülkelerinin doğal gaz ithalatında Rusya’ya büyük oranda bağımlılığı bulunuyor.

Bu endişelerin ortasında Rusya cephesinden yeni bir açıklama geldi. Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov, Gazprom’un, Avrupa’ya mümkün olduğu kadar çok gaz sağladığını söyledi ve yaptırımların neden olduğu teknik sorunların daha fazla ihracat yapılmasını engellediğini belirtti.

Rusya, Moskova ile Avrupa Birliği arasında, bloğun kış ısıtma mevsimi öncesinde depoları doldurmasını zorlaştıracak ve daha maliyetli hale getirecek bir enerji açmazının daha da tırmanmasıyla Avrupa’ya verdiği gaz oranını azalttı.

Gazprom tarafından bu haftanın başlarında açıklanan arz kesintisi, Rus gazının Avrupa’ya ana dağıtım yolu olan Kuzey Akım 1 boru hattının kapasitesini kapasitesinin beşte birine düşürdü. Peskov, Avrupa yaptırımlarının Nord Stream 1 ekipmanının zamanında onarımını engellediğini sözlerine ekledi.

Peskov Yaptırımlara Dikkat Çekti

Gazprom’un bakım bittiğinde arzı artırabileceğini söyleyen Peskov, “Gazprom, tüm yükümlülüklerinin güvenilir bir garantörüydü ve olmaya devam ediyor, ancak Avrupa yaptırımları nedeniyle yabancı ekipmana hizmet veremezse, tedarik garantisi veremez” açıklamasında bulundu.

GCM Yatırım Banner

Rusya cephesinden bu açıklamalar gelirken, Avrupa ülkeleri kış yaklaşırken yeni önlemler almaya devam ediyor. Geçtiğimiz gün Avrupa Birliği, kışın doğal gaz sevkiyatının tamamen kesilmesi ihtimaline karşı, acil eylem planı üzerinde anlaşmaya varmıştı.

Plan dahilinde üye ülkelerden önümüzdeki yılın Mart ayına kadar kullanılan gazın yüzde 15 oranında azaltılması istenecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.