Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB Doğal Gaz Acil Durum Planı için Anlaşmaya Vardı

Avrupa Birliği ülkeleri, Rus gazının kesilmesine karşı kış aylarını rahat geçirmek için hazırlanan acil eylem planı üzerinde anlaşma sağladı.
AB Doğal Gaz Acil Durum Planı için Anlaşmaya Vardı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Birliği (AB), geçen hafta Rusya’nın gazı tamamen kesmesi olasılığına karşı, kış aylarında gaz krizi yaşanmaması adına hazırladığı Avrupa Gaz Talebi Azaltma Acil Eylem Planı’nı yayımladı. Buna göre AB üyesi ülkelerden, önümüzdeki yılın Mart ayına kadar kullandıkları gazı yüzde 15 oranında azaltmaları istenecek.

Edinilen son bilgiye göre AB ülkeleri söz konusu plan üzerinde bugün anlaşma sağladı. Anlaşma haberini Lüksemburg Dışişleri Bakanı Claude Twitter hesabından yaptığı paylaşım ile duyurdu.

27 ülkenin enerji bakanları gaz tüketiminde tasarruf yapılmasını konuşmak üzere Brüksel’de bir araya geldi.

Birçok ülke tüketimde kısıtlama getirilmesinin şirketleri ve tüketicileri olumsuz etkileyeceğini düşünüyor. Bu nedenle bazı ülkelerin planı uygularken esneklik talep ettiği bildirildi.

Enerjiden sorumlu Avrupa Komisyonu Üyesi Kadri Simson, her ülkenin farklı koşulları olduğunu, bu nedenle de siyasi tartışmalar olmasını beklediğini söyledi. Fakat tüm tartışmalara rağmen sonunda bir uzlaşı yapılacağı konusunda emindi.

GCM Yatırım Banner

Almanya Sanayide Krize Yol Açmayacağını Düşünüyor

Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck, gaz tüketiminin yüzde 15-20 arasında azaltılmasının sanayide herhangi bir krize yol açmayacağını öngörüyor. Şu an çok ciddi bir durumla karşı karşıya olduklarını ve gaz tüketimini azaltmak için çalıştıklarını söyledi.

Almanya, Avrupa’nın en büyük gaz kullanıcısı konumunda. Tüm risklere rağmen aylardır kombine gaz tüketiminin sadece yüzde 5 azaltıldığı belirtildi.

AB’nin gaz şebekelerine bağlı olmayan İrlanda ve Malta ise yüzde 15’lik gaz kesintisi planına dahil edilmeyecek.

İspanya’nın ise yedek gazını paylaşacak altyapı kapasitesine sahip olmadığı için kullandığı gazı azaltmanın diğer ülkelere bir faydası olmayacağını düşündüğü aktarıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın