Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB’den Rus Gazına Karşı Yeni Plan: Odak Tüketimde!

AB, Rusya'nın "silah" olarak kullandığı doğal gazına karşı Avrupa Gaz Talebi Azaltma Planı’nı yayımladı. Detaylar haberde;
AB’den Rus Gazına Karşı Yeni Plan: Odak Tüketimde!
HABER GİRİŞ

Avrupa ile Rusya arasındaki doğal gaz krizi devam ederken Avrupa Birliği’nden (AB) konuyla ilgili yeni hamle geldi. Rusya’nın gazı tamamen kesmesi konusunda endişe içinde olan AB, ‘Güvenli Bir Kış İçin Gaz Tasarrufu’ başlıklı pakette Avrupa Gaz Talebi Azaltma Planı’nı yayımladı.

AB, üye ülkelerden gelecek yıl Mart ayına kadar gaz kullanımını yüzde 15 oranında azaltmalarını istedi.

Komisyon, alternatif gaz tedariki sağlama olasılığını güçlendirmek için ortak gaz satın alımı dahil arz çeşitlendirme çalışmalarını hızlandıracağını açıkladı. Koordineli Talep Azaltma Önlemleri hakkında yeni bir Konsey Tüzüğü teklif etti.

Yeni Yönetmelik, tüm üye devletler için 1 Ağustos 2022 ile 31 Mart 2023 arasında gaz talebini yüzde 15 oranında azaltma hedefi belirleyecek. Buna göre Avrupa Komisyonu’na tüm üye devletlere zorunlu gaz talebi azaltımı için emir hakkı da verilecek.

AB, üye devletlerin azaltma hedefiyle ilgili acil durum planlarını Eylül ayı sonuna kadar güncellemeleri gerektiğini belirtti. Her iki ayda bir ilerleme hakkında komisyona rapor verilmesi gerektiğini ekledi.

GCM Yatırım Banner

Yaz Aylarında Tasarruf Edilen Enerji Kış Aylarında Kullanılacak

Avrupa Gaz Talebi Azaltma Planı’na göre yazın enerji tasarrufu sağlanacak ve  kış için gaz depolanacak. Yayımlanan planda şimdi harekete geçilirse daha sonra yaşanabilecek kriz durumlarının etkisinin azaltılacağı belirtildi.

Komisyon, üye ülkelerin ilk atacağı adımın tüm yakıt ikame olanaklarını, zorunlu olmayan tasarruf planlarını ve alternatif enerji kaynaklarını tüketmek olduğunu açıkladı.

Gaz talebini azaltacak bir takım önemler sunarak yenilenebilir veya daha temiz, daha az karbon yoğunluğu olan seçeneklere öncelik verilmesi gerektiğini ifade etti. Uzun vadeli karbon kilitlenmesinden kaçınıldığı sürece, geçici bir önlem olarak kömüre, petrole veya nükleere geçişin gerekli olabileceğini ekledi.

AB Komisyonu, ısıtma ve soğutmanın azaltılmasında enerji tasarrufunda önemli bir adım olduğu açıklandı. Bu konuda üye devletlerin halkı bilinçlendirecek ve teşvik edecek kampanyalar başlatması gerektiğini vurguladı.

AB Enerji Azını Güvence Altına Almak İçin Hangi Adımları Attı?

Komisyon, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından enerji arzını güvence altına birçok adım attığını açıkladı. İlk olarak AB’nin Rus fosil yakıtlarına olan bağımlılığını mümkün olan en kısa sürede sona erdirmek için REPowerEU Planını kabul ettiğini söyledi.

Ardından kışın doğal gaz arzını sağlamak için AB yeraltı gaz depolamasının 1 Kasım 2022’ye kadar kapasitenin yüzde 80’ine kadar doldurulmasını gerektiren yeni bir mevzuatı kabul ettiğini belirtti.

Enerji Güvenliği AB Düzeyinde Ele Alınmalı

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ‘Güvenli Bir Kış İçin Gaz Tasarrufu’ başlıklı paket hakkında düzenlenen basın toplantısında açıklama yaptı.

Başkan, Rusya’nın gazı silah olarak kullandığını belirtti. Enerji güvenliğinin AB düzeyinde ele alınması gerektiğini söyledi. Leyen, “Birlik içinde hareket edersek her türlü krizi çözebileceğimizi pandemiden öğrendik. Gaz kullanımını azaltmak ve tüm AB ülkeleri için bir güvenlik ağı saylayarak birlikte hareket edelim” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.