Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Küresel Enerji Krizi Sürüyor: Rusya Gaz Akışını Tekrar Azalttı!

Rus devlet şirketi Gazprom, Kuzey Akım 1 boru hattı üzerinden bir kez daha gaz akışını azalttı. İşte habere dair detaylar;
Küresel Enerji Krizi Sürüyor: Rusya Gaz Akışını Tekrar Azalttı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa, Rusya’ya bağımlılığını azaltma çabalarını sürdürürken Kremlin’den karşı hamleler geliyor.

Bugün edinilen bilgilere göre Rusya, Nord Stream 1 boru hattına kapasiteyi daha da azaltarak toplamın beşte biri kadar gaz verdi. Bu durumun depoların doldurulmasını daha maliyetli hale getireceği söylendi.

Azaltım, kış mevsimi yaklaşırken enerji krizine yönelik endişeleri artırdı. Nord Stream 1 üzerinden fiziksel akışların günlük bakım nedeniyle, 28 milyon kWh/h’den 14,4 milyon kWh/h’ye düştüğü belirtildi.

Haber, Avrupa Birliği’nin (AB) hamlesi üzerine geldi. Rusya’nın arzı tamamen durdurmasına karşı önlem amacıyla dün Avrupa Gaz Talebi Azaltma Acil Eylem Planı üzerinde anlaşmaya varıldı.

27 ülkenin enerji bakanları gaz tüketiminde tasarruf yapılmasını konuşmak üzere Brüksel’de bir araya geldi. Avrupa Gaz Talebi Azaltma Acil Eylem Planı, üye ülkelerin, önümüzdeki yılın Mart ayına kadar kullandıkları gazı yüzde 15 azaltmalarını kapsıyor.

GCM Yatırım Banner

Almanya’dan Gaz Kıtlığı Yorumu!

Almanya’nın şebeke düzenleyicisi başkanı Klaus Mueller, konuyla ilgili olarak açıklamasıyla gündeme geldi.

Mueller, ülkenin hala bir gaz kıtlığından kaçınabileceğini söyledi. Ancak gaz tasarrufu yapmak ve gaz tayınlamasından kaçınmak için çağrıda bulunmasıyla dikkat çekti.

Tasarrufun önemine vurgu yaparak daha az şikayet duymak istediğini dile getirdi. Almanya’nın şu anda içinde bulunduğu acil durum gaz planı hakkında düşüncelerini şöyle aktardı:

“Bana bir gaz kıtlığının yakın olup olmadığını sorarsanız, eğer akışlar yüzde 20’de kalırsa ve önümüzdeki günlerde depolama tesisleri ekleyebilirsek, o zaman fiziksel bir kıtlık içinde olmayacağımızı söyleyebilirim.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.