Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kırmızı Et Fiyatları Cep Yakıyor! 15 Günde İki Zam

Kırmızı et fiyatlarındaki artış durdurulamıyor. Fiyatlardaki artışın enflasyonun yanında farklı sebepleri de olduğu vurgulanıyor. Sektörden yetkililer ne diyor? İşte detaylar;
Kırmızı Et Fiyatları Cep Yakıyor! 15 Günde İki Zam
HABER GİRİŞ

Günden güne artan enflasyon vatandaşların alım gücünü eritmeye devam ediyor. Vatandaşların sofrasına koymakta en çok zorlandığı ürünlerden olan kırmızı et fiyatları, zam yarışında sınırları zorlamaya devam ediyor.

2023’den bu yana ikiye katlayan et fiyatlarında artış sürerken hem tüketiciler hem de üreticiler mevcut duruma tepki gösteriyor. NTV Haber’den Özgür Yılmaz tarafından kaleme alınan habere göre üreticiler fiyatlardaki artışın devam edeceğini düşünüyor.

İstanbul Kasaplar Odası Başkanı Aydın Tüfekçi, son 15 günde et fiyatlarına iki kez zam geldiğini, kuzuya 60 – 85 lira arasında, danaya ise yüzde 10’luk bir zam yapıldığını belirtti.

Vatandaşlar fiyat artışlarındaki ana nedeni enflasyon olarak görseler de uzmanlar farklı faktörlere dikkat çekiyor.

Ankara Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Sedat Akbulut, 2022 yılında 25-30 kilogram süt veren anaç hayvanların kesime gittiğini, besihanelerin yüzde 20-30 oranında üretimlerini azalttığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

“Hayvan Varlığı Azaldı”

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre hayvan varlığının son 6 yılın en alt seviyesine indiğini ve geçen yıla göre 4,3 milyon baş azaldığını dile getirdi. Kırmızı et fiyatlarının artışının sadece maliyetlerden değil hayvan varlığının azalması ve kırmızı et üreticisinin besilik hayvana ulaşamamasından kaynaklandığını belirtti. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan kasaplar “tekelleşme”nin fiyatlardaki artışı tetiklediğini aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.