Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

KDV’ye Zam Kapıda! Ekonomi Yönetimi “Eve Gidin” Diyor

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından paylaşılan tebliğe göre lokanta ve kafelerde KDV oranı artırılacak. Tebliğde yer alan maddeler ne? İşte detaylar;
KDV’ye Zam Kapıda! Ekonomi Yönetimi “Eve Gidin” Diyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ekonomi yönetimi, sıkılaşma adımları çerçevesinde talebi azaltarak enflasyonu düşürmek için yeni adımlar atmayı sürdürüyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı, lokanta ve kafelerde KDV oranlarında artış yapmak için düğmeye bastı.

Gelir İdaresi Başkanlığı, KDV Genel Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ Taslağı’nı paylaştı. Buna göre yiyecek ve içecek sunulan yerlerde KDV oranlarında değişiklik yapılacak.

Yiyecek ve içecek satılan yerlerde yüzde 8 olan KDV oranı yüzde 10’a, yüzde 18 olan KDV oranı da yüzde 20’ye yükseltilecek.

Yeni düzenlemeye göre kahvehane, kafeterya, pastane, lokanta ve hazır yemek şirketleri gibi yerlerde KDV oranı yüzde 10 olarak uygulanacak. Söz konusu işletmelerde alkollü içecekler için yüzde 18 olan KDV oranı yüzde 20’ye yükselecek.

KDV’ye Zam Kapıda! Ekonomi Yönetimi “Evde Yiyin” DiyorKaynak: Gelir İdaresi Başkanlığı

GCM Yatırım Banner

Gelir İdaresi Başkanlığı, yeni düzenlemeye ilişkin örnekleri de paylaştı. Tebliğ taslağı görüşlerin alınmasının ardından Resmi Gazete’de yayımlandığı tarihten itibaren yürürlüğe girecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın