Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kavlak: İnsanların Umutlarını Boşa Çıkarmayacağız

Milyonlar bugün Asgari Ücret Tespit Komisyonu'ndan çıkacak kararı beklerken, toplantı öncesinde TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Kavlak'tan açıklama geldi. Detaylar haberde...
Kavlak: İnsanların Umutlarını Boşa Çıkarmayacağız
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Milyonlar asgari ücrette açıklanacak net kararı beklerken, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun 3. toplantısı başladı. Görüşmeler uzun süredir devam ederken gözler komisyondan çıkacak kararda. Toplantı öncesi ise önemli bir isimden açıklama geldi.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Pevrul Kavlak, insanların umutla yeni rakamı beklediğini belirtti.

Kavlak. “İnşallah onların umutlarını boşa çıkartmayacak bir rakam üzerinde uzlaşırız, üçlü mutabakat şeklinde imzalarız. Arzumuz bu yönde.” açıklamasında bulundu.

“Ücret İnsanın Onuruna Yaraşır Düzeyde Olmalı”

Asgari ücrete yönelik en son sert açıklamalarıyla gündeme gelen Kavlak, birkaç gün önce hayat pahalılığın en çok emekçileri vurduğunu söyledi. Ücretin, insan onuruna yaraşır bir düzeyde olması için ellerinden geleni yapacaklarını kaydetti.

TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Kavlak, “İçimize sinmeyen bir rakam olursa inanın o masadan kalkarız.” diyerek konuştu.

GCM Yatırım Banner

Bu gelişmelerin öncesinde Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ilk toplantısı sonrası konuşan Kavlak, Türkiye’nin asgari ücret ülkesi haline geldiğini söyledi. Asgari ücretli çalışanların oranın yüzde 50’nin üzerinde olduğunu ve Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’ne (OECD) üye ülkelerde bu oranın yüzde 30 olduğunu kaydetti.

“Dördüncü Toplantı Gerçekleşecek mi?”

Komisyonun ilk toplantısında ücret pazarlığı 7 bin 785 lira ile başlamıştı. İkinci toplantı sonucunda ise ücrete dair herhangi bir açıklama yapılmamıştı. Toplantı sonrasında açıklamada bulunan Kavlak, üçüncü toplantının erken olması halinde 4. toplantının yapılabileceğini belirtilmişti.

Vatandaş bugün dört gözle komisyondan çıkacak kararı beklerken, dördüncü toplantının olma ihtimali akıllarda “Rakam açıklanacak mı?” sorusunu oluşturdu. Bugün saat 14:00’da başlayan toplantıdan ne karar çıkacağı merak konusu.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın