Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kavlak’tan Net Mesaj: Rakam İçimize Sinmezse O Masadan Kalkarız!

Bu hafta içinde yaptığı açıklamada Türkiye'nin asgari ücret ülkesi haline geldiğini vurgulayan TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Pevrul Kavlak, alınacak karara yönelik net mesaj verdi.
Kavlak’tan Net Mesaj: Rakam İçimize Sinmezse O Masadan Kalkarız!
HABER GİRİŞ

Türkiye’de bugünlerde asgari ücret gündemde büyük bir yer alıyor. Ücrette ne kadarlık bir artışa gidileceği merak edilirken konuya yönelik yetkililerden değerlendirmeler gelmeye devam ediyor. Bugün Türk-İş Başkanı Ergün Atalay’dan açıklama gelirken, bir değerlendirmede TÜRK-İŞ Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak’tan geldi.

Bu hafta içerisinde asgari ücret ile ilgili sert açıklamalarda bulunan Kavlak, bugün Türk Metal Kocaeli Şubesi 6. Olağan Genel Kurulu’nda konuştu.

“Hayat Pahalılığı En Çok Emekçileri Vurdu”

TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Kavlak, Covid salgını ile birlikte hayat şartlarının pahalılaştığını ve enflasyon, durgunluk ve üretim krizlerinin en çok emekçileri vurduğunu söyledi. Türk Metal Sendikası’nın bütün önemleri zamanında aldığını ve en ufak bir ücret kaybına uğramadan bu süreci atlattıklarını kaydetti.

Bu süreçte hiçbir emekçi arkadaşın işsiz kalmadığını söyledi. Her işçinin bu şekilde arkasında dağ gibi duran bir sendikasının olmadığını kaydetti.

“İçimize Sinen Bir Rakam Olursa İmzamızı Atarız”

Asgari ücret ile ilgili konuşan Kavlak, herkesin ücretin ne kadar olacağı ile meşgul olduğunu söyledi. Ücretin insan onuruna yaraşır bir düzeyde olması için ellerinden geleni yapacaklarını bildirdi. “İçimize sinen bir rakam olursa kararın altına imzamızı atarız. İçimize sinmeyen bir rakam olursa inanın o masadan kalkarız.” açıklamasında bulundu.

GCM Yatırım Banner

TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Kavlak, asgari ücretin yanında vergi oranları ile de mücadele edeceklerini vurguladı. İnsanların canın yakan bu vergi oranlarıyla ilgili değişiklik talep edeceklerini aktardı. Adil bir vergi sistemi istediklerini ekledi.

Kavlak, bu hafa içerisindeki yaptığı açıklamasında TİM Başkanı Mustafa Gültepe’ye karşı sert çıkışta bulunmuştu.

Gültepe’nin, asgari ücret 500-600 dolar olursa ihracat hedefine ulaşılamayacağı ifadesine cevap vererek “ Bu şekilde tehditler savuruyorsa o kendine işçi değil köle arıyor” diyerek konuşmuştu.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.