Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türk-İş Başkanı Atalay Asgari Ücrette Açlık Sınırına Dikkat Çekti

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, asgari ücrette kendilerinin teklif sunmadığını ancak açlık sınırının baz alınması gerektiğini söyledi.
Türk-İş Başkanı Atalay Asgari Ücrette Açlık Sınırına Dikkat Çekti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, “Türkiye Yol-İş Sendikası 12. Olağan Genel Kurulu’nda açıklamalarda bulundu. Atalay’ın gündeminde bu hafta ilk toplantının da yapıldığı asgari ücret konusu vardı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun yapısını eleştiren Atalay, sadece 6 kez imza attıklarını söyledi.

Diğer toplantılarda imza atmadıklarını belirten Atalay, masada asgari ücretlilerin de olması gerektiğini savundu. Atalay dört dönemdir asgari ücretle ilgili bir teklif sunmadıklarını belirtti. İlk olarak işveren ve hükümetin rakam açıklamasını beklediklerini söyleyen Atalay, daha sonra kendi rakamlarını açıklayabileceklerini kaydetti.

‘Asgari Ücret Geçim Ücreti Oldu’

Türkiye’de 8 milyon çalışanın bu ücretle geçindiğini belirten Atalay, bunun geçim ücreti olduğunu ve çalışanların bu sarmaldan çıkarılması gerektiğini söyledi.

Masaya 5 bin 500 lira  yerine açlık sınırı ile oturacaklarını söyleyen Atalay, “Bu rakam kamuoyunun ve bizim katıldığımız bir rakam olursa mahsuru yok. Ama katılmadığımız bir rakam olursa o masada olmayız, bunu da imzalamayız.” diye konuştu.

Açlık sınırının 7 bin 785 lira olduğunu belirten ve bunların kendi araştırmaları olduğunu söyleyen Atalay, kendilerinin dışında herkesin bir açıklaması olduğunu belirtti.

GCM Yatırım Banner

Türk-İş Başkanı kendilerinin açıklamadığı rakamlara itibar edilmemesini isteyerek, çalışanların ve emeklilerin başını aşağı eğdirecek bir şey yapmadıklarını ve yapmayacaklarını ifade etti.

‘Razı Gelirsek İmza Atarız’

Komisyonda pazarlığın açlık sınırı olan 7 bin 785 liradan başlayacağını belirten Atalay, “Toplumun büyük kesimini, komisyonu, başkanları memnun edecek bir rakam olursa, razı geleceğimiz bir rakam olursa oturup altına imza atarız.” açıklamasında bulundu.

Atalay sözlerinin devamında açlık sınırının yanı sıra yüzde 138’e ulaşan gıda enflasyonuna dikkat çekti. Bu ülkeyi yöneten ve işverenlerin elini taşın altına koymaları gerektiğini sözlerine ekledi.

Vergi dilimi konusunda devletin düzenleme yapması gerektiğini vurgulayan Atalay, 20 sene önce gelir vergisinin ilk diliminin asgari ücretin 20 katı olduğunu ancak şu an bunun 5 katı bile olmadığını söyledi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın