Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Karantinalara Rağmen Çin’den Yeni Rekor Vakalar Geliyor

Gündem savaş ve bozulan ekonomilerle yönlendirilse de Çin’den gelen haberler pandeminin yeniden sahneye çıkabileceğini gösteriyor. Son gelişmeler haberde;
Karantinalara Rağmen Çin’den Yeni Rekor Vakalar Geliyor
HABER GİRİŞ

Savaş ve ekonomik bozulmalar son dönemde gündemin kritik konuları arasında yer alırken pandemi, Çin’den gelen haberlerle yeniden gün yüzüne çıkıyor.

Uygulanan katı koronavirüs önlemlerine rağmen günlük vaka sayısı artmaya devam eden Çin, bugün yine rekor kırdı.

Çin Yeni Katı Kısıtlamalar Uyguluyor! Ekonomi Tehlikede

Bu hafta 27 binden fazla vaka ile rekor tazeleyen Çin finans merkezi Şanghay, bugün semptomatik Covid-19 vakasında yeni rekor açıkladı.

Salgında artış, ülke yeni kilitlenmeler uygularken ve sıfır Covid yaklaşımını vurgularken geldi.

Çin, Henan eyaletinde, Apple tedarikçisi Foxconn da dahil şirketlerin üretim tesislerine ev sahipliği yapan bir sanayi bölgesi olan Zhengzhou Havaalanı Ekonomi Bölgesi’nde Cuma günü salgın duruma göre ayarlanmak üzere 14 günlük bir karantina ilan etti.

GCM Yatırım Banner

Ekonomik bölge yetkilileri tarafından yapılan açıklamada; özel araçların iş nedenleriyle normal bir şekilde seyahat edebilecek olmasına rağmen yalnızca geçerli geçiş kartları, sağlık kodları ve negatif COVID testi kanıtı olan personelin bölgeyi terk edebileceğini söyledi.

Duyuru, Çin’in Xian şehrinin Cuma günü 13 milyon sakinine geçici olarak kısmi bir karantina uygulama kararıyla birlikte geldi. Yeni kısıtlamalar, Apple dahil şirketlerin gönderilerinde gecikmelere yol açması muhtemel görülen geniş tedarik zinciri kesintilerine ilişkin endişeleri artırdı.

Dünya Ticaret Örgütü de son raporunda Çin’deki kısıtlamaların küresel ekonomi üzerinde baskıyı artıracağı konusunda uyardı.

Bu arada faizi beklenmedik şekilde sabit tutan Çin Merkez Bankası, dün büyümenin keskin bir şekilde yavaşlatmasının önüne geçmek için bankaların rezerv olarak tutmaları gereken nakit miktarını kesti.

Çin’de Vakalar Yeni Rekor Sayılarla Artıyor

Çin’in son salgınının merkezinde yer alan Şanghay, Cumartesi günü 15 Nisan için rekor 3,590 semptomatik vaka ve 19,923 asemptomatik vaka bildirdi.

Asemptomatik vaka sayısı bir gün öncenin 19,872’lik vakasından hafif yükseldi. Şehrin 25 milyon sakininin çoğu tecrit altında kalsa da COVID vakaları ülke çapındaki vakaların büyük çoğunluğunu oluşturmaya devam ediyor.

Ulusal Sağlık Komisyonu bugün yaptığı açıklamada, Çin’in 15 Nisan’da ,.896’sı semptomatik ve 20,895’i asemptomatik olan 24,791 yeni koronavirüs vakası bildirdiğini söyledi.

Bir gün önce 24,268 yeni vaka kaydedilmişti. Çin, semptomatik ve asemptomatik vakaları ayrı sayarken kısıtlama uygulanan Zhengzhou Havaalanı Ekonomik Bölgesi’ne ev sahipliği yapan Henan eyaleti, Cuma günü 24 yeni asemptomatik vaka bildirdi. Herhangi bir semptomatik vaka ise henüz görülmedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.