Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin Sürpriz Yaptı! Faizleri Değiştirmedi

Çin Merkez Bankası, daha fazla teşvik beklentilerine rağmen faiz oranlarında değişikliğe gitmeme kararı aldı. İşte detaylar;
Çin Sürpriz Yaptı! Faizleri Değiştirmedi
HABER GİRİŞ

Çin Merkez Bankası (PBOC) piyasanın faiz indirim beklentilerine rağmen 1 yıllık kredi referans faiz oranını yüzde 2,85 düzeyinde sabit tuttu. Banka piyasaya ekstra likidite de sunmazken, 150 milyar yuan değerinde orta vadeli borç verme tesisi kredilerini devretmeyi seçti.

Çin’in sıfır vaka politikası ve Şanghay gibi önemli şehirlerdeki sert kısıtlamalar, büyüme tahminlerini aşağı çekiyor. Özellikle kitlesel karantinaların, GSYİH büyümesinin hükümetin bu yıl için belirlediği yüzde 5,5 düzeyindeki hedefin altına düşeceği tahminlerini güçlendirdiği söyleniyor. Bu durum bazı ekonomistlerin faiz indirimi beklentisini de güçlendirmişti.

Capital Economics’in kıdemli Çin ekonomisti olan Julian Evans-Pritchard, “PBOC bugün politika faizlerini düşürme fırsatını kaçırdı. Keskin ekonomik gerileme ve Çin liderliğinden parasal destek için son zamanlarda yapılan çağrılar göz önüne alındığında bu biraz şaşırtıcı. Biz de dahil olmak üzere çoğu analist bir indirim bekliyordu,” ifadelerini kullandı.

Evans-Pritchard, PBOC’nin politikayı gevşetme konusunda isteksiz olduğunu da vurgularken, çok geçmeden daha fazlasını yapmaktan başka çok az seçeneği olacağını düşündüklerini ifade etti.

Üstelik faiz oranlarını düşürme alanının kısıtlandığı da söyleniyor. Nomura’nın Çin baş ekonomisti Ting Lu, “Yükselen gıda ve enerji fiyatları enflasyonu, hızla kötüleşen ekonomiye rağmen PBOC’nin faiz oranlarını düşürme alanını kısıtlıyor,” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.