Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Karadeniz’de 280 Tonluk Dağıtım Haznesi Denizin Altına İndirildi

Sakarya Gaz Sahası’nda çalışmalar devam ederken Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, 280 tonluk doğal gaz dağıtım haznesinin denizin 2 bin 200 metre altına indirildiğini açıkladı.
Karadeniz’de 280 Tonluk Dağıtım Haznesi Denizin Altına İndirildi
HABER GİRİŞ

Türkiye’nin yeni enerji üssü olarak adlandırılan Sakarya Gaz Sahası’nda çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Enerji ve Tabii Kaynaklara Bakanlığı tarafından yapılan en son açıklama dikkat çekti.

Bakanlık, doğal gazı yaklaşık 170 kilometre açıktan karaya taşıyacak boru seriminin tamamlandığını açıkladı. Enerji üssü kurma çalışmalarının denizin 2 bin 200 metre altında devam ettiğini belirtti.

Karadeniz’de keşfedilen doğal gazın kuyulardan toplayıp ana boru hattına bağlayacak 280 tonluk “Peçenek” isimli dağıtım hazinesinin, denizin 2 bin 200 metre altına indirildiği ifade edildi.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) tarafından “Peçenek” adı verilen ekipmanın Filyos Limanı’na getirildiği aktarıldı. Ayrıca 280 tonluk dağıtım haznesinin, limandan denize indirmenin yapılacağı Sakarya Gaz Sahasına gemiyle taşındığı bildirildi.

“Hizmet Almak için Gün Sayıyoruz”

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in değerlendirmesine yer verildi. Filyos Doğal Gaz İşleme Tesisinin yüzde 85’inin, Sakarya Gaz Sahasında denizde devam eden çalışmalarının ise yüzde 65’inin tamamlandığını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Dönmez, denizde ve karada işlerin planlandığı gibi ilerlediğini belirtti. Geçen günlerde yeni bir aşamaya geçildiğini, ekipler tarafından dağıtım haznesinin başarılı bir şekilde deniz tabanına indirildiğini açıkladı.

Burada yapılan çalışmaları enerji bağımsızlığının önemli adımlarından biri olarak belirten Dönmez, hizmet almak içi gün saydıklarını aktardı.

“Özverili Bir Şekilde Çalışmaya Devam Edeceğiz”

TPAO Genel Müdürü Melih Han Bilgin, konuya yönelik değerlendirmede bulundu. Doğal gaz çalışmasında yer alan 7 binden fazla insanın projenin büyüklüğünün farkında olduğunu söyledi. Türkiye’nin enerji tarihine isim yazdırdıklarını belirten Bilgin, gazı vatandaşla buluşturana kadar özverili bir şekilde çalışacaklarını söyledi.

Doğal gaza yönelik çalışmalar Sakarya Gaz Sahası dışında da sürüyor. Konuyla ilgili Bakan Fatih Dönmez, yakın bir zamanda Çukurova bölgesinde yaklaşık 800 milyon dolar değerinde petrol bulunduğunu açıklamıştı. Ayrıca Karadeniz gaz çalışmalarında olumlu veriler alındığını kaydetmişti.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.