Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Dönmez: Yaklaşık 800 Milyon Dolar Değerinde Petrol Bulduk

Doğal gaz çalışmalarına dair yeni gelişmeler gelmeye devam ediyor. Bakan Dönmez, su seviyesinde petrol bulunduğunu duyurdu.
Bakan Dönmez: Yaklaşık 800 Milyon Dolar Değerinde Petrol Bulduk
HABER GİRİŞ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Yeni müjdeler gelebilir” diyerek duyurduğu doğal gaz çalışmalarıyla ilgili açıklama yaptı. Akdeniz ve Karadeniz’de süren çalışmaların yanı sıra Sakarya Gaz Sahası’nda da keşif amaçlı yürütülen sondajın ilk verilerinin pozitif sonuçlandığını paylaştı.

Kanal 7’de yayınlanan programa konuk olan Bakan Dönmez, Akdeniz’deki çalışmaları yürüten Sultan Abdulhamid Han isimli geminin ilk sondajını tamamladığını söyledi. Yeni görev için limanda hazırlıklarını sürdürdüğünü ekledi.

Karadeniz gazı için çalışmaların sürdüğünü söyleyerek, “Sakarya Gaz Sahası içerisinde komşu alanda Çaycuma-1 adını verdiğimiz kuyuda keşif amaçlı bir sondajımız daha yapılıyor. İlk veriler pozitif geliyor. Arkadaşlar çalışmalarını sürdürüyor” dedi.

“Karadeniz bizim için gelecek vadediyor” diyen Dönmez, bu sahadan daha fazla müjde vereceklerini ifade etti.

“Yaklaşık 800 Milyon Dolar Değerinde Petrol Bulduk”

Çukurova bölgesinde açılan 3 kuyuda yaklaşık 8 ila 10 milyon varillik rezervin olduğunu söyleyen Dönmez, “Biz neredeyse su seviyesinden petrol bulduk, bu büyük bir nimet” dedi.

GCM Yatırım Banner

Bulunan petrolün değerinin 800 milyon dolara yakın olduğunu belirtti. Bakan, “Orada 10 kuyuya kadar çıkacağız ve toplamda da belki günlük üretimimiz işte bin varile kadar çıkmış olacak” şeklinde açıklamada bulundu.

Sakarya gaz sahasında dokuz sondajın tamamlandığını ve Karadeniz gazını 2023’ün Mart ayında hane kullanımına sunmayı hedeflediklerini söyledi.

“Putin’in Teklifi Son Derece Önemli”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Türkiye’yi Avrupa’nın gaz merkezi olarak konumlandırmasını değerlendiren Dönmez şöyle konuştu:

“Putin’in teklifi son derece önemli. Biz 4-5 yıldır bu hedefimizi gün gün örerek güçlendirip bu güne getirdik. Dünyanın birçok yerinden doğal gaz getirebiliyoruz. Dünyanın cazibe merkezi haline geldik.”

Türkiye’nin ABD, Asya-Pasifik ve Körfez ülkeleri başta olmak üzere 15 farklı ülkeden gaz tedariki yaptığını söyledi. Türkiye’nin mevcut durumda gaz merkezi olmak için yeterli bir kaynak olduğunu ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın