Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

JPMorgan Kripto Piyasasındaki Son Ralliyi Değerlendirdi

JPMorgan analistleri kripto para piyasasında son günlerde yaşanan yükselişi değerlendirdi. Analistler son dalganın abartılı göründüğünü düşünüyor.
JPMorgan Kripto Piyasasındaki Son Ralliyi Değerlendirdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bitcoin ve altcoinlerde son günlerde yaşanan yükseliş, ABD’nin önde gelen yatırım bankası JPMorgan tarafından değerlendirildi. JPMorgan analistleri, kripto piyasasındaki son yükselişin sürdürülebilirliği konusunda şüphelerini dile getirerek, rallinin abartılı göründüğünü belirtti.

Analistler, kripto paranın geçen ay toparlanmasına neden olan iki ana faktörü belirlediler. Bunlardan ilki, ABD’de kripto piyasalarına yeni para getirebilecek spot Bitcoin ETF onayı olasılığı ve böyle bir onayın kripto endüstrisi için bir zafer görülme potansiyeli.

Analistler ilgili raporda, SEC’İn daha yumuşak bir yaklaşıma sahip olabileceğini belirtiyor ancak ilgili argümanlara şüpheyle yaklaştıklarını ifade etti. JPMorgan analistleri, şirketlerin yeni onaylanan spot Bitcoin ETF’lerine katılması gerektiğini belirtti.

Raporda, son kripto rallisini yönlendiren ikinci ana faktörün, SEC’in Ripple ve Grayscale yasal davalarındaki yenilgisi olduğu kaydedildi. JPMorgan analistlerine göre bu belirgin kayıplara rağmen gelecekte kripto düzenlemelerinin ne olacağı belirsiz.

Analistler, “Bu sektörün ne kadar düzenlenmemiş olduğu göz önüne alındığında, kripto endüstrisindeki düzenleyici sıkılaştırmanın ileriye dönük olarak önemli ölçüde azalacağı açık olmaktan çok uzak” notunu düşüt.

GCM Yatırım Banner

ABD kripto endüstrisi düzenlemeleri hala beklemede ve özellikle FTX dolandırıcılığının anıları hala tazeyken, yukarıdaki iki yasal dava nedeniyle ABD yasa yapıcılarının tutumlarının değişmeyeceği vurgusu yapıldı.

Bitcoin için yaklaşan en önemli gelişmelerin başında Nisan 2024’te yapılması beklenen yarılanma olacak. Geçmiş döngüler dört yılda bir gerçekleşen yarılanmaların ardından fiyatta ralli olduğunu gösteriyor.

JPMorgan analistlerine göre yarılanma olayı halihazırda fiyatlanmış durumda. Genel olarak analistler, spot Bitcoin ETF’lerinin SEC tarafından onaylanmasının ardından ‘söylentiyi satın alma/gerçeği satma’ etkisi ihtimalinin yüksek olacağı kripto piyasaları konusunda temkinli durduklarını belirtti.

Bitcoin son günlerdeki yükselişin an itibarıyla 37.000 dolara kadar taşımış durumda. Bu fiyatın son 18 ayın en yüksek seviyesinde olduğunu gösteriyor. Kripto para piyasasının toplam değeri aylar sonra 1,4 trilyon dolara yaklaşıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.