Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Japonya Merkez Bankası Yendeki Düşüşün Turizmi Artırmasını Bekliyor

Japonya Merkez Bankası, küresel piyasalardaki risklerin ortasında zayıflayan para biriminin, turizmi hareketlendirmesini bekliyor.
Japonya Merkez Bankası Yendeki Düşüşün Turizmi Artırmasını Bekliyor
HABER GİRİŞ

Dünya genelinde enflasyonun yükselişini sürdürmesi ve merkez bankalarının buna karşılık faiz silahını kullanması, durgunluk endişelerinin artmasına neden oluyor. Japonya Merkez Bankası (BOJ) ise bu durumun yeni fırsatlar yaratabileceğini belirten bir açıklama yaptı.

Tüketim konusunda ihtiyatlı bir iyimserlik yer alan açıklamada, gelecek hafta sınırların yeniden açılmasının gelen turizmi artıracağı ve ekonominin bundan faydalanmasına yardımcı olacağı belirtildi. Ülkenin yerel para birimi yenin dolar karşısındaki düşüşünün burada etkili olduğu kaydedildi.

İhracat Beklentisi Düşük

Bölgesel ekonomiler hakkında üç aylık bir rapor paylaşan merkez bankası, bazı üreticilerin denizaşırı talebin zayıfladığını, arz kısıtlamalarının devam ettiğini ve küresel büyümedeki yavaşlamanın ihracat görünümünü kararttığını belirtti.

BOJ Nagoya şube müdürü Takeshi Nakajima, özellikle otomobil üreticilerinin, istikrarsız parça tedarikinden muzdarip olduğunu ve bunun üretime ve ihracata zarar verdiğini söyledi.

BOJ raporda, hane halkı gelirinin tüketimi destekleyecek kadar artacağına dair umudunun altını çizerek, birçok bölgesel Japon ekonomisinin ılımlı bir şekilde toparlandığını ve bazı firmaların ücretleri artırmayı düşündüğüne yer verdi.

GCM Yatırım Banner

Turizm’de Artış Bekleniyor

Şirketlerin, Japonya sınır kontrollerini gevşettiği için gelen harcamalar da dahil olmak üzere hizmet tüketiminin ivme kazanacağına dair yüksek umutlara sahip olduğu vurgulandı.

Tahminler yakın zamanda yendeki düşüşünden yararlanmak için gelen turizmin artırılmasını savunan Başbakan Fumio Kishida’nın sözlerini yansıtıyor.

Japonya, firmaların hammadde ve yakıt ithal etmek için ödemek zorunda oldukları daha yüksek fiyatlar gibi zayıf bir yenden kaynaklanan artan baskıları hafifletmeye çalışıyor. Ülke önümüzdeki hafta sınır politikalarını gevşetmeye hazırlanıyor.

Japonya Merkez Bankası yükselen enflasyonla mücadele etmek için para politikasını sıkılaştıran ve yakıt ve gıda ithalatının maliyetini artıran zayıf bir yen tetikleyen küresel bir merkez bankalarının tersi yönde hareket ediyor.

Japonya Enflasyona Rağmen Faizi Artırmıyor

Ülkede enflasyon yüzde 2 hedefini aşmış olsa da, BOJ Başkanı Haruhiko Kuroda, merkez bankasının ultra kolay politikasını değiştirmeyi düşünmesi için son maliyet enflasyonuna daha yüksek ücret artışının eşlik etmesi gerektiğini vurguladı.

BOJ, şirketlerin yaz ikramiyelerini artırdığını veya önümüzdeki baharda ücretleri yükseltmeyi düşündüğünü bildirdi. Bazı şirketlerin artan hammadde maliyetleri gibi zorlu iş ortamı nedeniyle ücretlerini artırma konusunda temkinli olduklarını belirtti.

USD/JPY haftalık grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Japon yeni dolar karşısında tarihinin en düşük seviyelerinde seyrediyor. USD/JPY paritesi 144.7 dolara kadar çıkmış durumda

Bazı analistler, küresel bir yavaşlama ve devam eden arz kesintilerine ilişkin artan korkuların ekonomik belirsizliği artırdığını ve firmaları ücretleri artırmaktan caydırabileceğini söylüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.