Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Japonya’nın Çekirdek Enflasyonu 8 Yılın Zirvesini Gördü!

Japonya'da çekirdek enflasyon yükselişini sürdürürken, ülkenin merkez bankası BoJ faiz oranlarını yükseltmeyeceğinin sinyallerini vermeye devam etti.
Japonya’nın Çekirdek Enflasyonu 8 Yılın Zirvesini Gördü!
HABER GİRİŞ

Japonya bugün yayımlanan verilere göre çekirdek tüketici enflasyonu Ağustos’ta yüzde 2,8’e çıkarak sekiz yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Çekirdek tüketici enflasyonu beş aydır ülkenin merkez bankasının yüzde 2 hedefini aşmaya devam ediyor.

Bu duruma rağmen Japonya Merkez Bankası (BoJ) ücret ve tüketim artışı zayıf kalmaya devam ettiği sürece faiz oranlarının yükseltilmeyeceğini söyledi. Banka, Perşembe günü faiz kararını bildirecek.

Ekonomist tahminlerinde taze gıdalar hariç tutularak bakıldığında çekirdek tüketici fiyat endeksindeki (TÜFE) artışın Ağustos’ta yüzde 2,7 olacağı yönündeydi.

Japonya’da Manşet Enflasyon 31 Yılın En Yükseğinde

Temmuz ayında Japonya’nın çekirdek tüketici enflasyonu yüzde 2,4’lük bir artış izlemişti. Bu durum ile birlikte Ekim 2014’ten bu yana görülen en hızlı artış hızı oldu.

Hem taze gıda hem de enerji maliyetleri hesaplanmadığında çekirdek endeks, Ağustos’ta geçen seneye göre yüzde 1,6 artarak 2015 yılından beri en yüksek seviyeye çıktı.

GCM Yatırım Banner

Japonya’nın manşet enflasyonu Ağustos’ta yüzde 3’e ulaştı. Böylelikle ülkenin manşet enflasyonu 1991’den bu yana en yüksek seviyeye çıkmış oldu.

Capital’de Japon ekonomisti Darren Tay, “Manşet enflasyon Ağustos’ta 1991’den bu yana bir başka yüksek seviyeye sıçradı ve yükseliş sürecek. Bununla birlikte, Japonya Merkez Bankası ultra kolay para politikasını sürdürmekte kararlı olacak.” dedi.

Japonya İkinci Çeyrekte Yüzde 3,5 Büyüdü

Japonya Kabine Ofisi’nin 8 Eylül’de yayımladığı yılın ikinci çeyreğinde gayri safi yurt içi hasılası (GSYİH) yıllık bazda yüzde 3,5 oranında büyümüştü.

Dünyanın üçüncü en büyük ekonomisine sahip olan Japonya ekonomisi, ikinci çeyrekte önceki çeyreğe göre yüzde 0,9 büyümeyle yüzde 0,7 olan beklentileri aşmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.