Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Japonya Ekonomisi 3. Çeyrekte Beklenenden Daha Az Küçüldü

Japonya ekonomisi, yılın üçüncü çeyreğinde seyahat harcamalarının etkisiyle ön okumalardan daha az daraldı. Detaylar şöyle...
Japonya Ekonomisi 3. Çeyrekte Beklenenden Daha Az Küçüldü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünyanın üçüncü en büyük ekonomisi olan Japonya’da büyüme rakamları açıklandı. Kabine Ofisi tarafından yayımlanan verilere göre Japonya’nın gayri safi yurt içi hasılası, 2022’nin üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8,8 oranında daraldı.

İlk okumalara göre ekonominin yüzde 1,2 oranında küçülmesi bekleniyordu. Nihai okumalarda ise beklenenden daha az bir daralma kaydettiği görüldü.

Japonya ekonomisi birinci çeyrekte yüzde 0,5 oranında küçüldükten sonra ikinci çeyrekte yüzde 3,5 oranında büyümüştü.

Covid-19 Kısıtlamalarının Hafifletilmesi Ekonomiyi Destekledi

Japonya’nın ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde, bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 0,2 daralarak yüzde 0,3 olan küçülme beklentisinin altında kaldı.

Ülkede Covid tedbirlerinin hafifletilmesi ekonomik aktiviteleri desteklerken, yarı iletkenler ve otomobiller üzerindeki tedarik kısıtlamalarının gevşetilmesinin de ekonomide toparlanma sağladığına dikkat çekiliyor.

GCM Yatırım Banner

Sermaye harcamaları ve ihracat büyümeye pozitif katkı sağlarken, ülke para birimindeki zayıflık ve yaşam maliyetini artıran ağır ithalat faturalarının ekonomik büyümeyi baskıladığı ifade edildi.

Norinchukin Araştırma Enstitüsü baş ekonomisti Takeshi Minami, son çeyrek için olumlu beklentilerini açıkladı. Turizm gelirlerinin artmasının ve yurt içi seyahati teşvik edecek kampanyaların yeniden başlamasının özel tüketimi artıracağını söyledi.

Bunun da Ekim-Aralık çeyreğinde büyümeyi pozitif etkileyeceğini öngördü. Diğer yandan gelişmiş ülkelerdeki faiz artışlarının ve Çin’deki emlak krizinin küresel ekonomide yaratacağı yavaşlamanın, Japon ekonomisi üzerinde de baskı yaratacağını belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.