Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Japonya Ekonomisi 3. Çeyrekte Tahminlerin Üstünde Küçüldü

Japonya ekonomisini artan faizler, yüksek enflasyon ve küresel resesyon etkileri vurdu. Beklentilerden daha fazla daralma gösterdi.
Japonya Ekonomisi 3. Çeyrekte Tahminlerin Üstünde Küçüldü
Son Güncelleme: 
Yorum

Japonya Kabine Ofisi tarafından açıklanan verilere göre gayri safi yurt içi hasıla beklentileri karşılamadı. Doğu Asya ülkesinde ekonomi, yapılan ön tahminlerde beklenmedik bir şekilde daralma gösterdi. Açıklanan verilere göre Japonya ekonomisi, Temmuz-Eylül aylarını kapsayan yılın üçüncü çeyreğinde ilk okumalara göre yıllık bazda yüzde 1,2 daraldı.

Beklenti yüzde 1,1 büyüme olmasıydı. Yılın ikinci çeyreğinde ise yüzde 3,5 büyümeyle beklentinin üzerinde performans göstermişti.

Çeyreklik Bazda da Daralma Bölgesine Geçti

Çeyreklik Bazda da Daralma Bölgesine Geçti
Kaynak: Japonya Kabine Ofisi

Yılın ikinci çeyreğinde yüzde 0,9 büyüyen Japonya ekonomisi, üçüncü çeyreğinde bir önceki döneme kıyasla yüzde 0,3 küçülmeyi işaret etti. Piyasanın beklentisi yüzde 0,3 artış olmasıydı.

GSYİH sermaye giderleri, çeyreklik bazda yüzde 1,5 artışla yüzde 2,1 olan beklentinin altında kalırken, dış talep etkisi de yüzde 0,7 ile yüzde 0,2 olan daralmadan daha büyük bir oranda küçülmeyi işaret etti.

Covid-19 kısıtlamalarının son zamanlarda kaldırılmış olmasına rağmen yüksek enflasyon, Rusya-Ukrayna savaşının yan etkileri ve dünya çapında uygulanan yüksek faizler, ekonomiyi zorladı.

Küresel resesyon riskleri, ülke para birimindeki zayıflık ve artan maliyetlerin etkisiyle ekonomide beklenmedik bir bozulma gerçekleşti.

Itochu Ekonomik Araştırma Enstitüsü baş ekonomisti Atsushi Takeda, açıklanan verilerin hiç beklenmediğini ve en büyük baskının tahminlerden daha fazla gelen ithalat olduğunu söyledi.

Ekonomi Bakanı Shigeyuki Goto ise küresel bir durgunluğun hanehalklarını ve işletmeleri vurabileceğini belirtti.

Capital Economics’te Japonya Ekonomisti Darren Tay, ekonominin turizm gelirleri ve dış ticaret açığındaki daralma ile pozitife dönebileceğini fakat sekizinci virüs dalgası ve yüksek enflasyonun toparlanmayı sınırlayacağını dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu