Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Japonya Ekonomide Toparlanmayı Korumak için Güvercin Kalacak

Küresel sıkılaşmaya direnen Japonya Merkez Bankası (BOJ), yendeki çöküş sürerken güvercin açıklamalarına devam ediyor.
Japonya Ekonomide Toparlanmayı Korumak için Güvercin Kalacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda ekonomiyi desteklemek için ultra gevşek para politikasını devam ettirmesi gerektiğini söyledi. Kuroda, bugün parlamentoya verdiği demeçte, “Çeşitli doğrudan ve dolaylı kanallar aracılığıyla hükümetle ekonomi politikası konusunda yakın temas halindeyiz” dedi.

Aynı zamanda BOJ’un COVID-19 pandemisinden hala toparlanmakta olan bir ekonomiyi desteklemek için ultra gevşek para politikasını sürdürmesi gerektiğinin altını çizdi.

Japonya Maliye Bakanı Shunichi Suzuki de Kuroda’yı destekleyecek açıklamalarda bulundu.

Kısa süre önceki bir konuşmasında Japonya Maliye Bakanlığı’nın para birimini desteklemek için yen satın alması ile BOJ’un aşırı gevşek para politikasını sürdürmek için
para basması arasında herhangi bir politika çelişkisi olmadığını savunan Suzuki, Ekim’de piyasaya ne zaman müdahale edildiği konusunda şöyle konuştu:

“Müdahaleyi yaptıktan hemen sonra bunu duyurduğumuz zamanlar olduğu gibi duyurmadığımız zamanlar da var. Bunu, keskin kur dalgalanmalarını yumuşatmak amacıyla etkileri en üst düzeye çıkarmak için yapıyoruz.”

GCM Yatırım Banner

Bu arada Pazartesi günü açıklanan verilere göre, Japonya Ekim ayında döviz müdahalesine 6,35 trilyon yen harcadı. Japon yeninin dolar karşısında 150 eşiğini aşarak 32 yılın en düşük seviyelerine gerilemesi, müdahaleyi tetikledi.

Yeni bir kur müdahalesi olasılığı şimdilik yen ayılarını uzak tutarken, yatırımcılar Çarşamba günü sona erecek FED politika toplantısı öncesinde daha fazla oynaklığa hazırlanıyor. Beklentiler FED’in faizi dördüncü kez 75 baz puan artıracağı yönündeyken BOJ’un yakın zamanda sıkılaşmaya gitmeyeceği görülüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.