Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Japon Yeni Psikolojik Eşik Üzerinde Tutundu! Ufukta Ne Var?

Dolar karşısında kritik 150 eşiğini aşan Japon yeninde çöküş sürüyor. Uzmanlara göre dolar-yen cephesinde şimdi ne olacak?
Japon Yeni Psikolojik Eşik Üzerinde Tutundu! Ufukta Ne Var?
HABER GİRİŞ

ABD Merkez Bankası (FED) başta olmak üzere dünya çapındaki para politikacılarına inat güvercin duruşunu koruyan Japonya’nın tavrı para birimini sert baskıladı.

Japon yeni, dün dolar karşısında önce 149 üzerine çıktı, ardından beklenen 150 direncini kırarak 32 yılın en düşük seviyesine geriledi. Amerikan dolarının Japon yeni karşısındaki değerini yansıtan USD/JPY paritesi, bugün Ağustos 1990’dan sonra ilk kez kilit psikolojik seviye üzerinde hareket ediyor.

Üstelik bu Japon hükümetinin, piyasadaki hareketlere karşı müdahale sinyallerine rağmen gerçekleşti.
USD/JPY 150 Üzerinde
Kaynak: Piyasa.paratic.com

Gün içinde 150,04 – 1541,94 aralığında hareket eden USD/JPY, yazım sırasında en çok artan olarak öne çıkıyor. Paritenin bir yıllık kazancı yüzde 32’ye ulaşırken bir ayda yüzde 4’ün üzerinde değerlendi.

Japon yeninin dolara karşı durumu, piyasalarda endişe yaratırken buradan sonra ne olacağı merak ediliyor.

Sonuçta Japon yetkililer 1998’den bu yana ilk kez yeni desteklemek için piyasaya müdahalede bulunurken 2,82 trilyon yen değerinde dolar satışı yapıldı. Sonrasında politika yapıcılardan defalarca oynak yen hareketlerine karşı yeniden müdahale yorumları geldi.

GCM Yatırım Banner

Bazı piyasa oyuncularına göre yen dolar paritesi için bir sonraki eşik, 152,30 iken ardından 155 izlenecek. Bazılarına göre ise 160’a kadar önemli bir engel yok. 160’ın üzerinde bir kırılma ise pariteyi 1985 Plaza Anlaşması’ndan bu yana görülmemiş seviyelere getirecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.