Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Japon Yeni için Durum Kritik! 150’yi Kırarsa Ne Olacak?

Dolara karşı değer kaybını sürdüren Japon yeni, kritik direnci kırmayı deniyor. Hareket, hükümetin piyasalarda spekülatif hareketlere karşı mesajıyla yönlendiriliyor.
Japon Yeni için Durum Kritik! 150’yi Kırarsa Ne Olacak?
HABER GİRİŞ

Küresel sıkılaşma dalgasına direnen Japonya’nın para birimi, dolar karşısında 149 üzerine çıkarak 32 yılın en düşük seviyelerine geriledi. Piyasalar, Eylül sonlarına doğru 1988 sonrası ilk kez piyasaya müdahalede bulunan Japonya hükümetinden yeni hamleye odaklandı.

Amerikan dolarının Japon yeni karşısındaki değerini yansıtan USD/JPY paritesi, bugün Japonya Maliye Bakanı Shunichi Suzuki’den gelen açıklamalarla 149,98 ile kilit 150 seviyesini denedi.

Parite, iki ülkenin arasında açılan para politikası farklılıklarıyla yönlendiriliyor.

Japonya Merkez Bankası ekonomik toparlanmayı desteklemek için ultra kolay para politikası taahhüdünü yinelerken ABD Merkez Bankası (FED) artan enflasyonla mücadelede faizi agresif şekilde yükseltmeye devam ediyor.

Japon yeni, keskinleşen farklılıklarla bu yıl dolar karşısında yüzde 30 ile büyük oranda değer kaybetti.

GCM Yatırım Banner
USD/JPY 150
KAYNAK: piyasa.paratic.com

Maliye Bakanı Shunichi Suzuki bugün yaptığı açıklamada, spekülatif kur hareketleri devam ederse hükümetin cesur adımlar atacağını söyledi. Parlamentoya konuşan Suzuki, “Son zamanlardaki hızlı ve tek taraflı yen düşüşleri istenmeyen bir durum. Spekülatif ticaretin yönlendirdiği aşırı oynak hareketlere kesinlikle tahammül edemeyiz” dedi.

Döviz piyasasındaki gelişmeleri güçlü bir aciliyet duygusuyla izlerken, aşırı oynaklığa karşı uygun adımları atmaya devam edeceklerini ekledi. Diğer tarafta Japonya Merkez Bankası, acil tahvil alımlarıyla yüzde 0 tahvil getirisi üst sınırını koruma çabalarını artırdı. Bu durum, bankanın ultra düşük faiz oranı politikasını sürdürme kararlılığının başka bir göstergesi oldu.

Merkez bankasının adımı, Tokyo’nun Japonya’nın kırılgan toparlanmasını rayından çıkarabilecek faiz oranlarına başvurmadan, yendeki istenmeyen düşüşleri kontrol altına almaya çalışırken karşılaştığı ikilemin altını çiziyor.

City Index’ten Matt Simpson, 150’yi deneyen parite için şöyle görüş bildirdi: “USD/JPY’nin kırılması neredeyse kaçınılmaz görünüyor, ancak asıl soru, kırıldığında ne olacağı.”

Japon hükümeti ya da merkez bankası yetkililerinden gelen daha sert söylemlerin, volatiliteyi tetikleyebileceği konusunda uyardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın