Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Japonya Yeni Savunuyor: Piyasaya Ek Müdahale Mümkün

Japon hükümeti, dün 1998'den bu yana ilk kez yeni desteklemek için müdahalede bulundu. Başbakan, piyasaya yeniden müdahale için sinyal verdi.
Japonya Yeni Savunuyor: Piyasaya Ek Müdahale Mümkün
HABER GİRİŞ

Japonya Başbakanı Fumio Kishida, spekülasyonlar nedeniyle yendeki aşırı hareketin göz ardı edilemeyeceğini ve hükümetinin yüksek düzeyde ihtiyatla hareket edeceğini söyledi. Dün, Japonya’nın 1998’den bu yana para birimini desteklemek için ilk kez yen satın almasından saatler sonra New York’ta konuşan Kishida, “Aşırı bir oynaklık olması durumunda harekete geçeceğiz” dedi.

Açıklamalar, dünya basınında geniş yer tutarken Tokyo’nun yendeki keskin düşüşlerle mücadele etmede kararlılığının altını çizdi.

Ülkenin döviz piyasalarının başındaki diplomat Masato Kanda’nın açıklamaları, bu durumu destekledi. Kanda, gazetecilere verdiği demeçte Cuma günü Japonya’da resmi tatil olmasına rağmen bunun Tokyo’nun tekrar müdahale edip etmeme ve müdahale etme zamanını etkilemeyeceğini belirtti.

Japonya’da 24 Yıl Sonra Bir İlk: Yendeki Çöküş Sonrası Piyasaya Müdahale Etti

Küresel sıkılaşmaya meydan okumaya devam eden Japonya, dün faizi rekor düşük seviyelerde bırakırken yen çöktü. Dolar karşısında 145,9’a kadar gerileyen Japon yeni, 24 yılın en zayıf seviyesine geriledi. Faiz kararının ardından yaptığı konuşmada Japonya Merkez Bankası Başkanı Kuroda, yen için şu savunmasıyla dikkat çekti:

“Çeşitli faktörler döviz hareketlerini etkiliyor olmalı, ancak piyasalar tek başına faiz oranı farklılıklarına odaklanıyor. Bu, kısmen spekülatif hareketlerle yönlendirilen tek taraflı bir harekettir.” 

GCM Yatırım Banner

Bugünkü açıklama, dün 24 yılın ardından para birimine müdahale eden Japonya’nın ek hamle yapabileceği sinyalini verdi.

Japon Para Birimi Tarihi Destekle Toparlanıyor!

Japon Para Birimi Tarihi Destekle Toparlanıyor!
KAYNAK: piyasa.paratic.com

Şubat’tan bu yana dolar karşısında değer kaybeden Japon yeni, FED’in sıkılaştırması ve artan belirsizlikle dün 145,9’a kadar geriledi.

Majör para biriminin 24 yılın en düşük seviyesine gerilemesine tepkisiz kalmayan Japon hükümeti, piyasaya müdahale etti. Tarihi hamlenin ardından yen, hızla toparlanmaya başladı.

Doların yen karşısındaki değerini yansıtan USD/JPY paritesi 140,35’e kadar düştü. Japonya’a piyasaların kapalı olduğu bugün 142’nin hafif üzerinde ekside seyrediyor. Haftalık bazda negatif bölgeye geçse de yıllık bazda hala yüzde 29 ile kayda değer oranda artıda duruyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.