Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Küresel Sıkılaşmaya Direnen Japonya’dan Yen için Savunma

FED ve diğer merkez bankalarının aksine faiz artırmamakta kararlı olan Japonya'dan yine güvercin açıklamalar geldi. Yendeki zayıflık için yorum dikkat çekti.
Küresel Sıkılaşmaya Direnen Japonya’dan Yen için Savunma
HABER GİRİŞ

Eylül kararını FED’in dün akşamki 75 baz puanlık artırımının ardından duyuran Japonya Merkez Bankası (BOJ), kilit faiz oranını beklentilerle uyumlu şekilde yüzde eksi 0,1’de bıraktı.

Üstelik bugün Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda’nın açıklaması yakın zamanda faiz artırımına gidilmeyeceğini açıkça gösterdi. Toplantı sonrasındaki konuşmasında Kuroda, “Şu an için gevşek para politikasını sürdürme duruşumuzda kesinlikle bir değişiklik yok.” diyerek faiz oranlarını artırmayacaklarını söyledi.

Yendeki Zayıflık Spekülatif!

BOJ Başkanı Japon yenindeki zayıflığın spekülatif hareketlerle yönlendirildiğini savundu.

Japon yeni, ülkenin ultra düşük faiz oranlarını koruması ve yükselen enflasyon karşısında küresel politika sıkılaştırma dalgasına meydan okumasıyla dolar karşısında 145,89’a kadar yükselerek 24 yılın en düşük seviyelerine geriledi.

Doların Japon yeni karşısında değerini yansıtan USD/JPY paritesi, yazım sırasında yüzde 1’in üzerinde artıda fiyatlanıyor.

GCM Yatırım Banner
USD/JPY Çöküş
KAYNAK: piyasa.paratic.com

Japon yeninin dolar karşısında bir yılda yüzde 32 civarında değer kaybettiği görülüyor.

Kuroda, yendeki hareketlere atıfla, “Çeşitli faktörler döviz hareketlerini etkiliyor olmalı, ancak piyasalar tek başına faiz oranı farklılıklarına odaklanıyor. Bu, kısmen spekülatif hareketlerle yönlendirilen tek taraflı bir harekettir.” dedi.

Aynı zamanda para birimindeki düşüşlerin, Japonya ekonomisi için olumsuz olduğuna değinerek hükümetle iş birliği içinde olacaklarını ve piyasayı yakından izleyeceklerini ekledi.

Enflasyon Gelecek Yıl Düşecek!

Kuroda, yükselen emtia fiyatları ve zayıf yenin ithalat maliyetlerini artırmasıyla enflasyonun bu yıl hızlanmasının beklendiğini söylese de geleceğe yönelik iyimser konuştu.

Bahsettiği faktörlerin önümüzdeki yılın başlarında dağılıp enflasyonu azaltmasını ve önümüzdeki yıl tüketici enflasyonunun yüzde 2’nin altına düşmesini beklediklerini aktardı. Enflasyonla para politikası arasındaki ilişkiye bakışlarını ise şöyle açıkladı:

“Ekonomiyi desteklemek ve ücret artışı eşliğinde istikrarlı ve sürdürülebilir bir şekilde enflasyon hedefimize ulaşmamızı sağlamak önemlidir. Bunun için de genişletici para politikamızı sürdürmemiz gerekiyor.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.