Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hükümetin Çabaları Sürerken Japon Yeni Toparlanmaya Çalışıyor!

Dolara karşı çöküşü sürdüren yene müdahaleler gelirken Japonya Maliye Bakanı, bugün spekülatif hareketlere karşı söylemlerini yeniledi.
Hükümetin Çabaları Sürerken Japon Yeni Toparlanmaya Çalışıyor!
HABER GİRİŞ

Eylül ayında 1998 sonrası piyasaya ilk kez müdahalede bulunan Japon hükümetinden konuyla ilgili dikkat çekici açıklamalar gelmeye devam ediyor. Geçen hafta dolar karşısında 150’deki psikolojik eşiği aşan Japon yeni, 152’ye yaklaştıktan sonra 147-149’larda hareket etmeye başladı.

Dünkü kapanışı 148,99’da yapan USD/JPY paritesi, bugüne yatay başlayıp 148,51-149,1 aralığında hareket etti. Japon yeni ile ABD doları cephesindeki durum, iki ülkenin merkez bankalarının para politikaları arasındaki farklılığı yansıtmaya devam ediyor.

Japonya Merkez Bankası, ekonomik toparlanmayı desteklemek için ultra kolay para politikası taahhüdünde bulunurken ABD Merkez Bankası (FED) giderek şahin duruş sergiliyor.

Asya ülkesi de döviz piyasasındaki hareketliği kontrol altına almaya çalışıyor.
USD/JPY Parite Durum
Kaynak: piyasa.paratic.com

Cuma günü 151,94’den 146,2’ye kadar düşen paritedeki bu eğilim, Japonya’nın döviz piyasasına bir kez daha müdahalede bulunduğunu gösterdi. Financial Times, hükümetin yenin dolara karşı 151,94 ile 32 yılın en düşük seviyesine gerilemesinin ardından 30 milyar dolar harcadığını bildirdi.

Alınan son bilgilerse Japonya Maliye Bakanı Shunichi Suzuki’nin bugünkü açıklamasında para politikası ile hükümetin kur müdahalelerinin çelişmediğini savunduğunu gösterdi.

GCM Yatırım Banner

Suzuki, Japonya Maliye Bakanlığı’nın para birimini desteklemek için yen satın alması ile Japonya Merkez Bankası’nın aşırı gevşek para politikasını sürdürmek için para basması arasında herhangi bir politika çelişkisi olmadığını söyledi.

“Ücret artışı dahil olmak üzere sürdürülebilir ve istikrarlı fiyat artışlarını hedefleyen parasal genişleme ve aşırı piyasa hareketlerine tepki olarak para birimi müdahalesi, politika hedefleri açısından farklıdır ve bu nedenle çelişkili değildir.” ifadeleriyle gerekçeyi aktardı.

Aynı zamanda Japonya Merkez Bankası’nın para birimlerini değil fiyat istikrarını sağlamayı amaçladığını belirtti. Bununla birlikte Suzuki, Japon yetkililerin ABD’li mevkidaşlarıyla sürekli temas halinde olduğunu dile getirdi. Döviz piyasasında yen hareketlerindeki dalgalanmalara karşı uygun önlemleri almaya hazır olduklarını ekledi.

Maliye Bakanı, hükümetin spekülatif ticaretten kaynaklanan aşırı oynak yen hareketlerine tolerans göstermeyeceğini yineledi. “Spekülatif ticaretin yönlendirdiği, dikkatsiz, keskin ve değişken döviz hareketlerine dokunmadan bırakırsak, bu, şirketleri ve haneleri etkiler.” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.