Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İTO Açıkladı: Ekim’de Ürün Fiyatları Nasıl Değişti?

İstanbul Ticaret Odası, geçen ay fiyatı en çok artan ve azalan ürünlere dair raporunu paylaştı. Detaylar şöyle…
İTO Açıkladı: Ekim’de Ürün Fiyatları Nasıl Değişti?
HABER GİRİŞ

İstanbul Ticaret Odası (İTO), piyasaların şeffaflığını sağlamak ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla Ekimde önceki aya göre İstanbul’da perakende fiyatı en fazla artan ve azalan ürünleri, fiyatları ve değişim oranlarıyla birlikte açıkladı.

Rapora göre Ekim’de fiyatı önceki aya göre en çok artan ürün yüzde 83,90 ile pardösü olurken, düşüşte yüzde 27,96 ile taze fasulye öne çıktı. İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi’nde yer alan 242 ürünün 147’sinin perakende fiyatı artarken, 17 ürünün fiyatı düştü. 78 ürünün fiyatı ise değişiklik olmadı.

İTO araştırmasına göre fiyatında artış yaşanan diğer ürünlerin bazıları kadın giyim harcamaları alt grubundan yüzde 75,89 ile kazak, yüzde 67,10 ile pardösü, yüzde 64,69 ile manto oldu. Erkek giyim harcamaları alt grubundan ise yüzde 60,91 ile palto, yüzde 46,66 ile ceket ve kadın giyimi harcamaları alt grubundan yüzde 40,17 ile ayakkabı fiyat artışları ile dikkat çekti.

Fiyatı en çok düşenler grubunda ise yüzde 27,96 ile gıda harcamaları yaş kuru sebze ve meyveler alt grubunda yer alan taze fasulye oldu.

Taze fasulyeyi, yüzde 19,03 ile şehirler arası otobüs bileti, yüzde 14,29 ile Ispanak, yüzde 7,97 ile limon, yüzde 6,82 ile lahana, yüzde 6,37 ile kıvırcık salata ile yüzde 6,32 ile maç giriş bileti takip etti. Rapor dün açıklanan İstanbul’un Ekim ayına ilişkin enflasyon rakamlarını takip ediyor. İTO, Ekim’de İstanbul enflasyonunun yıllık bazda yüzde 72,73’e gerilediğini duyurdu.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.