Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İstanbul Enflasyonu Ülkeden Ayrışmaya mı Başladı?

İstanbul Ticaret Odası, İstanbul’un Ekim ayına ait enflasyon rakamlarını açıkladı. Cuma günü ise Türkiye enflasyonu açıklanacak.
İstanbul Enflasyonu Ülkeden Ayrışmaya mı Başladı?
HABER GİRİŞ

İstanbul Ticaret Odası (İTO) İstanbul’a ait perakende ve toptan fiyat endekslerini yayımladı. Açıklanan verilere göre İstanbul’da enflasyondaki artış Ekim’de az da olsa hız kesti.

Eylül ayında yüzde 73,18 olan İstanbul ücretliler geçinme indeksindeki yıllık artış oranı, Ekim’de yüzde 72,73’e geriledi. Bu oran 2022 yılının aynı ayında yüzde 108,77 ile rekor artış oranını kaydetmişti.

Geçen yılın sonuna kıyasla ise artış oranı yüzde 62,76 oldu. Eylül’de yıl sonuna göre artış oranı yüzde 56,96 seviyesindeydi.

İstanbul Ekim Enflasyonu
Kaynak: İTO

Perakende fiyat hareketlerinin göstergesi olan indeks, bir önceki aya göre yüzde 3,69 oranında artarken, Eylül’deki yüzde 5,46’dan belirgin bir geri çekilme olduğu dikkat çekti.

Toptan eşya fiyatları indeksinde aylık artış oranı yüzde 3,53, yıllık yüzde 64,04 ve bir önceki yılın sonuna göre yüzde 54,56 oldu.

GCM Yatırım Banner

Eylül ayında bu oranlar sırasıyla yüzde 3,94, yüzde 67,79 ve yüzde 49,30 olarak gerçekleşti.

Tüm rakamlarda yıl sonuna göre yapılan karşılaştırma haricinde önceki aya göre düşüş olduğu görülüyor.

Gözler Cuma Günü Açıklanacak Resmi Rakamlarda

Öte yandan Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), 3 Kasım’da açıklayacağı ülke geneli enflasyonunda ise artış olması bekleniyor. Bu açıdan bakıldığında İstanbul’un az da olsa ayrıştığı ve enflasyonda iyileşmeye doğru gittiği görülüyor.

AA Finans’ın enflasyon beklenti anketine göre tüketici enflasyonunun Ekim’de yıllık yüzde 62,36, aylık yüzde 4,08 oranında artması bekleniyor.

Eylül’de yıllık enflasyon yüzde 61,53 oranında artış kaydetmişti. Ekonomistlerin son anketinde yıl sonu enflasyon beklentisi ise yüzde 68’in üzerine çıktı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.