Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İŞKUR’un Kayıtlı İşsiz Sayısı Mayıs Ayında Artışa Geçti

İŞKUR, Mayıs ayındaki kayıtlı işsiz sayısını paylaştı. Yıl boyunca düşüş gösteren kayıtlı işsiz sayısı seçim ayında yükselişe geçti.
İŞKUR’un Kayıtlı İşsiz Sayısı Mayıs Ayında Artışa Geçti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), Mayıs 2023 dönemine dair kayıtlı işsizlik istatistiklerini paylaştı. Sene boyunca düşüş gösteren istatistiklerde yılın beşinci ayında farklılık yaşandı. Mayıs ayında İŞKUR’a kayıtlı işsiz sayısı aylık bazda yüzde 2,5’lik artış kaydetti.

İŞKUR’un verilerine göre Nisan ayına kıyasla Mayıs ayında kayıtlı işsiz sayısı 2 milyon 556 bin 451’den 2 milyon 619 bin 985‘e çıktı.

Kayıtlı işsizlerin oranı ele alındığında; erkekler yüzde 50,1’lik, kadınlar yüzde 49,9’luk, 15-24 yaş grubu ise yüzde 24,6‘lık payı oluşturdu.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) bu hafta açıkladığı Nisan 2023 dönemi verilerinde işsizlik yüzde 10,2 oranına yükselerek, işsiz sayısı 3 milyon 585 bin kişiyi bulmuştu.

DİSK Araştırma Merkezi’nin (DİSK-AR) hesaplamalarına göre ise geniş tanımlı işsiz sayısı yılın dördüncü ayında 9 milyon 138 bin kişi olarak kayda geçmişti.

GCM Yatırım Banner

İşe Yerleştirilenlerin Sayısı Düştü

İŞKUR verilerine göre Mayıs ayında işe yerleştirilenlerin sayısı 115 bin 431 kişiden 113 bin 122’ye düştü.

İşe yerleştirilen kişilerin yüzde 63,8’i erkeklerden, yüzde 36,2’si kadınlardan oluştu.

Ocak-Mayıs 2023 döneminde ise toplam işe yerleştirilenlerin sayısı 492 bin 48 oldu.

Söz konusu dönemde en fazla işe yerleştirme sanayi sektöründe, imalat alanında oldu.

Mesleklere göre en fazla işe yerleştirmeler; turizm ve otelcilik elemanı, silahsız özel güvenlik görevlisi ve satış danışmanı/uzmanı gruplarında kayda geçti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın