Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İşsizlik Sigortası Fonu Mayıs Ayında 135 Milyar TL’ye Çıktı

İşsiz kalan vatandaşlar için oluşturulan işsizlik sigortası fonunda biriken tutar artmaya devam ederken, fondan faydalananların sayısı yine sınırlı kaldı.
İşsizlik Sigortası Fonu Mayıs Ayında 135 Milyar TL’ye Çıktı
HABER GİRİŞ

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü (İŞKUR), Mayıs ayına ilişkin işsizlik sigortası fonu bültenini yayımladı. İşsiz kalan vatandaşların geçimini sağlayabilmesi için kurulan işsizlik sigortası fonu Nisan ayına kısayla Mart ayında 3 milyar liranın üzerinde artış gösterdi.

İŞKUR verilerine göre işsizlik sigortası fonunda toplam varlık Mayıs’ta aylık bazda 3 milyar 253,3 milyon TL artarak 135 milyar 154,9 milyon TL seviyesine ulaştı.

İşsizlik sigortası fonu Nisan ayında Marta ayına kıyasla yaklaşık iki katı artış göstermiş, 131 milyar 901,6 milyon TL’ye çıkmıştı.

Kaynak Artsa da Ödenek Alanlarda Değişiklik Yok

İŞKUR’un Mayıs verilerine göre işsizlik ödeneğine başvuru yapan kişi sayısı 18 milyon 170 bin 836 oldu.

Fonda biriken kaynak artsa da ödenek almaya hak kazananların sayısı 9 milyon seviyesinde kalmaya devam etti.

GCM Yatırım Banner

Nisan ayında ödenek almaya hak kazananların sayısı 9 milyon 929 bin 667 iken Mayıs’ta bu sayı 9 milyon 986 bin 362 olarak kayda geçti.

18 milyonu aşkın kişi arasından ödenek almaya hak kazanan yaklaşık 10 milyon kişiye fondan 58 milyar 242,6 milyon TL ödeme yapıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın