Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

DİSK-AR Açıkladı: TÜİK’in İşsiz Sayısında 5,6 Milyonluk Eksik Var

TÜİK’in açıkladığının aksine işsiz sayısının 3,5 milyon değil, 9,1 milyon olduğunu açıklayan DİSK-AR, ödenek alamayan kesime ilişkin çarpıcı sonuçlar ortaya koydu.
DİSK-AR Açıkladı: TÜİK’in İşsiz Sayısında 5,6 Milyonluk Eksik Var
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) bugün açıkladığı Nisan 2023 dönemine ilişkin işsizlik verilerinin ardından DİSK Araştırma Merkezi (DİSK-AR) de geniş tanımlı işsiz sayısına dair hesaplamalarını paylaştı.

TÜİK ile DİSK-AR’ın yıllık olarak ele aldığı işsizlik sonuçları daha önceki raporlarda olduğu gibi Nisan raporunda da birbiriyle örtüşmedi.

DİSK-AR’ın TÜİK verilerini baz alarak yaptığı ve deprem nedeniyle Kahramanmaraş, Adıyaman ve Osmaniye’yi dahil edemediği araştırmada, geniş tanımlı işsizlik yüzde 19’dan yüzde 23,8 seviyesine çıktı.

DİSK-AR İşsizlik ve İstihdamın Görünümü Raporu’na göre geniş tanımlı işsiz sayısı yılın dördüncü ayında 9 milyon 138 bin kişi olarak kayda geçti.

TÜİK’in verilerine göre ise Nisan 2023 döneminde işsizlik yüzde 10,2 oranına yükselerek, işsiz sayısı 3 milyon 585 bin kişi oldu.

GCM Yatırım Banner

3 Milyondan Fazla İşsiz Ödenekten Mahrum Kaldı

TÜİK’in yanı sıra Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) verilerini de baz alan DİSK-AR, işsizlik ödeneğinden faydalanamayan işsizlerin sayısını açıkladı.

İşsiz kalan ancak işsizlik ödeneğinden faydalanamayan kesimin önceki aylarda olduğu gibi yılın dördüncü ayında da yüksek olduğuna dikkat çekildi.

TÜİK verilerine göre Nisan ayında toplam dar tanımlı işsiz sayısı 3 milyon 585 bin kişiyken, aynı dönem için İŞKUR’un verilerine göre işsizlik ödeneği alabilenlerin sayısı 392 bin oldu.

Buna göre Nisan ayında resmi işsizlerin yalnızca yüzde 10’u işsizlik ödeneği imkanından faydalanabildi.

3 milyondan fazla işsiz ise işsizlik ödeneğinden faydalanamadı. Raporda, işsiz vatandaşların yaklaşık yüzde 90’ının işsizlik ödeneği alamadığı belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.