Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TÜİK Nisan Ayı İşsizlik Verilerini Duyurdu

En önemli makroekonomik verilerden biri olan işgücü istatistikleri yayımlandı. Nisan ayında işsiz sayısında 74 bin kişi artış var.
TÜİK Nisan Ayı İşsizlik Verilerini Duyurdu
Son Güncelleme: 
Yorum

Yeni haftaya başlarken yurt içinde iki önemli veriyi karşılıyoruz. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) cari denge, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ise Nisan ayı işgücü istatistiklerini yayımladı. Türkiye’de 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsizlik oranı Nisan’da 0,1 puan artarak yüzde 10,2’ye yükseldi. İşsiz sayısı bir önceki aya göre 74 bin kişi artarak 3 milyon 585 bin kişi oldu.

İşsizlik oranı erkeklerde yüzde 8,1 kadınlarda, yüzde 14,3 olarak tahmin edildi. Bir önceki ay değişim göstermeyerek yüzde 10,0 oranında gerçekleşmişti. Mart ayında ülke genelinde işsiz sayısı 4 bin kişi artarak 3 milyon 508 bin kişi olarak açıklanmıştı.

İstihdam Oranı Nisan’da Yüzde 48,4 Oldu

Nisan Issizlik Istihdam Verileri
Kaynak: TÜİK

Nisan ayında istihdam edilenlerin sayısı, önceki aya kıyasla 521 bin kişi artarak 31 milyon 610 bin kişi olurken, istihdam oranı 0,8 puan artışla yüzde 48,4 olarak gerçekleşti. Kadınlarda istihdam oranı yüzde 31,2, erkeklerde yüzde 65,9 seviyesinde.

İşgücüne katılım sayısı 594 bin kişi artarak 35 milyon 195 bin kişi, katılım oranı ise 0,9 puan artışla yüzde 53,9’a yükseldi. İşgücüne katılım oranı erkeklerde yüzde 71,7, kadınlarda yüzde 36,4 oldu.

Genç nüfusta işsizlik 1,2 puan azalarak yüzde 19,1’e geriledi.

İstihdam edilenlerden referans döneminde işbaşında olanların, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış haftalık ortalama fiili çalışma süresi 0,2 saat azaldı ve 44,4 saat oldu.

Zamana bağlı eksik istihdam, potansiyel işgücü ve işsizlerden oluşan atıl işgücü oranı ise 1,7 puan artışla yüzde 23,8 oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu