Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İŞKUR’un Kayıtlı İşsiz Sayısı Nisan Ayında Düşmeye Devam Etti

İŞKUR, Nisan 2023 dönemine ilişkin kayıtlı işsiz sayısını açıkladı. TÜİK verilerine göre yükselen işsiz sayısı İŞKUR verilerinde düşüş gösterdi.
İŞKUR’un Kayıtlı İşsiz Sayısı Nisan Ayında Düşmeye Devam Etti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), nisan ayı kayıtlı işsizlik istatistiklerini yayımladı. Yıl boyunca görülen düşüş eğiliminin devamı son verilerde de kayıtlara geçti. Nisan ayında İŞKUR’a kayıtlı işsiz sayısı aylık bazda yüzde 1,3 oranında düşüş gösterdi.

İŞKUR’un verilerine göre mart ayına kıyasla nisan ayında kayıtlı işsiz 2 milyon 556 bin 451 kişiye düştü.

Kayıtlı işsizlerin oranı incelendiğinde; erkekler yüzde 49,9’luk, kadınlar yüzde 50,1’lik, 15-24 yaş grubu ise yüzde 24,6’lık payı oluşturdu.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) son açıkladığı verilere göre işsiz sayısı martta yükselişi sürdürmüş, aylık bazda 4 bin kişilik artışla 3 milyon 508 bin kişiye ulaşmıştı.

İşe Yerleştirilenlerin Yüzde 60’ından Fazlası Erkeklerden Oluştu

İŞKUR’un verilerine göre nisan ayında 115 bin 431 kişi İŞKUR aracılığıyla işe yerleştirildi. İşe yerleştirilen kişilerin yüzde 63,8’i erkeklerden, yüzde 36,2’si kadınlardan oluştu.

GCM Yatırım Banner

Ocak-Nisan 2023 döneminde ise toplam 379 bin 180 kişi işe yerleştirildi. Söz konusu dönemde en fazla istihdam alanı imalat alanında oldu.

Mesleklere göre değerlendirme yapıldığında ise en fazla işe yerleştirmelerde özel güvenlik görevlisi (silahsız), turizm ve otelcilik elemanı ile satış danışmanı/uzmanı meslekleri öne çıktı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.